Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin v KLDR ocenil její podporu války proti Ukrajině

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu v Pchjongjangu jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kim vyzdvihl význam Ruska při udržování světové strategické rovnováhy a plně podpořil pokračování ruské "speciální vojenské operace" na Ukrajině.

Podle agentury Reuters Putin ocenil podporu KLDR pro ruskou politiku, včetně té vůči Ukrajině. "Velmi si vážíme vaší důsledné a neochvějné podpory ruské politice, a to i směrem k Ukrajině," řekl Putin.

Putin dále uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR jsou založeny na rovnosti a vzájemném respektování zájmů. Zmínil také nový zásadní dokument, který bude tvořit základ vztahů mezi oběma zeměmi na dlouhá léta. Dodal, že vzájemné vztahy se zintenzivnily po loňské Kimově návštěvě v Moskvě.

Putin připomněl, že loni Rusko a KLDR oslavily 75. výročí diplomatických vztahů a letos slaví 75. výročí prvního mezistátního dokumentu - Dohody o hospodářské a kulturní spolupráci, kterou podepsal Kim Ir-sen během své první návštěvy Moskvy.

Kim uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR nyní vstupují do nové éry prosperity, která překonává období korejsko-sovětských vztahů z minulého století. Vyjádřil také přesvědčení, že Putinova návštěva posílí přátelství mezi oběma zeměmi. Putinovu návštěvu označil za významný okamžik v historii rusko-korejských vztahů.

Putin vyjádřil naději, že další setkání se severokorejským vůdcem proběhne opět v Moskvě. Bilaterální jednání v rozšířeném formátu se konala ve vládní rezidenci v Pchjongjangu a trvala asi 1,5 hodiny, s následnými rozhovory mezi čtyřma očima.

Putin přicestoval do Pchjongjangu na státní návštěvu v noci na středu, kde ho na letišti osobně přivítal Kim. Jedná se o druhou návštěvu ruského prezidenta v Severní Koreji - Putin navštívil Pchjongjang poprvé v roce 2000. 

Témata:  Vladimír Putin Kim Čong-un Severní Korea

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy