Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin v pondělí oslavil volební vítězství na Rudém náměstí

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí slavil své vítězství v prezidenských volbách, které západní země považují za nedemokratické. Putin se setkal s občany na moskevském Rudém náměstí, za nepřetržitého skandování vyzdvihl anexi ukrajinských regionů.

Putin před spoluobčany prohlásil, že připojení Donbasu a Novoruska k Ruské federaci se jeví jako mnohem těžší a tragičtější než předchozí anexe poloostrova Krym. "Ale přesto jsme to dokázali! Je to velká událost v dějinách našeho státu. Teď se rozvíjíme a kráčíme společně, ruku v ruce," řekl podle ruské státní agentury TASS.

Šéf Kremlu, který bude stát v čele státu dalších šest let, dorazil na zaplněné Rudé náměstí společně s dalšími třemi prezidentskými kandidáty. Všichni čtyři politici zazpívali s přítomnými občany ruskou státní hymnu.

Putinův zisk v prezidentských volbách překročil 87 procent. Na druhém místě skončil kandidát ruských komunistů Nikolaj Charitonov, jako třetí se umístil Vladislav Davankov a čtvrtý byl Leonid Sluckij.

Volební komise před volbami hlavy státu uvedla, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí. Podle komise se volební účast ještě před uzavřením volebních místností přehoupla přes 65 procent. Nezávislí pozorovatelé a odborníci charakterizují ruské prezidentské volby jako nedemokratické, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice.

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdil, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Témata:  Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy