reklama

"Naposledy se Pečeněhové dostali do trendů na twitteru v 11. století," poznamenal jeden z vtipálků podle ruské redakce BBC. "Na chvilku jsem si zdříml - a Rusko vyhlásilo válku Pečeněhům," přidal se další. "Během pandemie se příroda očistila natolik, že se do Ruska vrátili Pečeněhové," dodal komik, vystupující pod pseudonymem Bob Farber. Jiný žert má zase za prokázané, kam až šéf státu dočetl učebnici dějepisu.

Další vtipy se berou ze zvukové velmi těsné blízkosti výrazů ruštiny pro Pečeněhy a pro sušenky. A tak obvykle ke chvále slavného ruského vítězství vtipálci dodávají obrázek talíře plného keksů, třeba s poznámkou "poznej nepřítele", anebo s naivním dotazem, zda Putinovi Pečeněhové byli s polevou, anebo ovesné. "Mám poslední dobou strach z Pečeněhů," stěžuje si Putin podle jiného vtipu psychiatrovi. "Nebojte se, už dávno žádné sušenky nejsou," uklidňuje jej lékař.

Jiní uživatelé se zase podle stanice poptávají na oslavy dávného vítězství. "Kdy bude Den vítězství nad Pečeněhy? A bude vojenská přehlídka?" dotázal uživatel s přezdívkou "historik-alkoholik".

Opoziční předák Alexej Navalnyj je zase zvědavý, "za jak dlouho vládní strana Jednotné Rusko navrhne poslat 15 miliard na oslavy výročí vítězství nad Pečeněhy?".

"Doufám, že se Putin konečně přestane ustavičně připomínat Velkou vlasteneckou (válkou proti nacistickému Německu) a nalezne, na co ještě může být Rusko hrdé," napsal na twitteru Denis Čužoj.

Jiní dávají Putinovu připomínku dávné historie do ekonomických souvislostí: "Při někdejší ceně ropy 70 dolarů za barel mohl připomenout Mongoly, Němce, Francouze, Poláky a Švédy. Ale při ropě za 30 dolarů se připomínají už jen ti, kteří se už nemohou urazit."

reklama