Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin zavolal Netanjahuovi, aby mu pogratuloval k sestavení vlády

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavolal designovanému izraelskému předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi, aby mu pogratuloval k volebnímu vítězství a sestavení nové vlády. Informovala o tom Netanjahuova kancelář, podle níž se rozhovor týkal také války na Ukrajině či Íránu.

Netanjahu ve středu večer oznámil, že dosáhl dohody o sestavení nové koaliční vlády. Volby se konaly začátkem listopadu. Zpravodajský sever The Times of Israel v této souvislosti připomněl, že Putin gratuloval Netanjahuovi až sedm týdnů po volbách, zatímco řada jiných lídrů to udělala dříve.

Netanjahu Putinovi řekl, že doufá v brzké ukončení války a utrpení na Ukrajině. Rovněž uvedl, že je odhodlaný zabránit Íránu v získání jaderných zbraní a v jeho snahách vybudovat si vojenskou přítomnost v Libanonu a v Sýrii u hranic s Izraelem. Putin Netanjahuovi popřál šťastnou chanuku.

Netanjahu, který byl izraelským premiérem celkem 15 let, si v poslední dekádě podle The Times of Israel vybudoval s Putinem blízké vztahy. Podle některých pozorovatelů se možná Netanjahu bude chtít ujmout role prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, o což se bez úspěchu pokusil bývalý premiér Naftali Bennett.

Podle vyjádření Ruska lídři diskutovali o "mezinárodní situaci". "Existuje vzájemná důvěra, že rusko-izraelské vztahy se budou i nadále postupně rozvíjet a kontakty na různých úrovních budou pokračovat," uvedlo po telefonátu ruské ministerstvo zahraničí.

Vojenské vztahy mezi Íránem a Ruskem vzkvétají, píše The Times of Israel. V posledních týdnech Rusko pravděpodobně použilo íránské bezpilotní letouny k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kvůli čemuž se desetitisíce Ukrajinců před Vánoci ocitly bez proudu.

Začátkem tohoto týdne Británie varovala, že se Rusko chystá poskytnout Íránu vyspělou vojenskou technologii, která ohrozí bezpečnost na Blízkém východě a po celém světě. Moskva hodlá Teheránu podle britského ministra obrany Bena Wallace dodávat vojenské komponenty výměnou za íránské útočné drony. Začátkem měsíce Spojené státy uvedly, že se Rusko chystá poskytnout Íránu moderní vojenské technologie, včetně systémů protivzdušné obrany, vrtulníků a stíhaček.

Izrael poskytl Ukrajině humanitární pomoc a vybavení, jako jsou helmy či ochranné vesty. Nevyhověl však žádostem Kyjeva a o technologie protivzdušné obrany. Izrael se tak parně rozhodl ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit zakořenění íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem, které kontroluje velkou část syrského vzdušného prostoru, píše The Times of Israel.

Témata:  Vladimír Putin Benjamin Netanjahu Rusko Izrael

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.