reklama

Agentura Reuters pak napsala, že podle amerických diplomatů v Moskvě panují protichůdné názory na to, jestli na Ukrajině zahájit protiofenzivu.

"ISW opět vyhodnocuje, že běloruská účast v Putinově válce proti Ukrajině zůstává nepravděpodobná," konstatovali analytici.

Putin Bělorusko v pondělí navštívil poprvé od června 2019, tedy poprvé od pandemie covidu-19 a vlny běloruských prodemokratických protestů z roku 2020, které autoritářský Lukašenko potlačil s pomocí Kremlu.

Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům umožňuje podnikat z běloruského území vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně. Lukašenko nicméně opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat na Ukrajinu své jednotky.

Analytici uvedli, že vůdci veřejně o ruské invazi na Ukrajinu během návštěvy nehovořili, nicméně upozorňovali, že Bělorusko čelí hrozbě ze Západu. ISW už na začátku tohoto měsíce uvedl, že přímé zapojení Běloruska do války je podle něj nepravděpodobné. Lukašenkova tvrzení o nutnosti ochrany běloruských hranic před státy NATO a Západem obecně analytici hodnotí jako snahu odůvodnit, proč se Minsk nepřipojí k ruské invazi.

"Lukašenko na setkání v Misku 19. prosince pravděpodobně odmítl Putinovy pokusy přimět Bělorusko k hlubším integračním ústupkům," uvádí rovněž ISW. Putin v pondělí upozornil, že se Rusko nesnaží Bělorusko "pohltit". Uvedl, že tyto "fámy" jsou pokusem nepřátel Běloruska a Ruska zpomalit "integrační proces" obou zemí. ISW si všímá, že toto prohlášení ruský prezident učinil poté, co Lukašenko hovořil o běloruské nezávislosti a plné suverenitě. Rusko a Bělorusko tvoří formálně svazové soustátí od roku 1999.

Reuters dnes s odvoláním na vysoce postaveného činitele amerického ministerstva zahraničí napsal, že někteří lidé v ruském vedení chtějí pokračovat v ofenzivě na Ukrajině. "Jiní mají opravdové otázky, jestli na to Rusko má kapacitu," poznamenal tento činitel, podle něhož je na ruské straně patrný nedostatek munice. Washington je podle něj připraven na obě varianty a Kyjev bude podporovat v každém případě.