Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Původ koronaviru? Experti WHO začnou pátrat, dorazili do Wu-chanu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti budou společně s čínskými vědci pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

Vláda v Pekingu příjezd týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému postupu, když si na situaci veřejně postěžoval, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu.

"Mezinárodní tým 13 vědců, pověřený zkoumáním původu viru způsobujícího covid-19, dnes přiletěl do Wu-chanu v Číně," napsala organizace na twitteru. Dva vědci však podle WHO zůstali v Singapuru, kde jim provádí testy na koronavirus. "Všichni členové týmu měli před cestou ve svých domovských zemích několik negativních testů PCR a testy na protilátky," píše WHO.

They were tested again in #Singapore and were all negative for PCR. But two members tested positive for IgM antibodies. They are being retested for both IgM and IgG antibodies.https://t.co/3Yg9UoZ1mx

— World Health Organization (WHO) (@WHO) January 14, 2021

Další testy pak vědci podstoupili v Singapuru, dvěma členům mise vyšel pozitivní test na sérové protilátky IgM. Před odletem do Číny se proto podrobí dalšímu kolu testování.

Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že odborníci WHO si budou "vyměňovat názory" s čínskými vědci, ale nevyjádřil se k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy. Nejdříve tým ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se v té době budou moci bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.

Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny "velmi zklamal"; podle Pekingu však šlo o "nedorozumění".

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl z netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 WHO Čína

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.