Vláda v Pekingu příjezd týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému postupu, když si na situaci veřejně postěžoval, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu.

"Mezinárodní tým 13 vědců, pověřený zkoumáním původu viru způsobujícího covid-19, dnes přiletěl do Wu-chanu v Číně," napsala organizace na twitteru. Dva vědci však podle WHO zůstali v Singapuru, kde jim provádí testy na koronavirus. "Všichni členové týmu měli před cestou ve svých domovských zemích několik negativních testů PCR a testy na protilátky," píše WHO.

Další testy pak vědci podstoupili v Singapuru, dvěma členům mise vyšel pozitivní test na sérové protilátky IgM. Před odletem do Číny se proto podrobí dalšímu kolu testování.

Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že odborníci WHO si budou "vyměňovat názory" s čínskými vědci, ale nevyjádřil se k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy. Nejdříve tým ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se v té době budou moci bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.

Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny "velmi zklamal"; podle Pekingu však šlo o "nedorozumění".

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl z netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.