Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada Evropy zjistila, jak žijí uprchlíci. Zděsila se a padlo okamžité rozhodnutí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Okamžité uzavření kritizovaného uprchlického tábora Vučjak na západě Bosny požaduje komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Komisařka, která sama pochází z Bosny a Hercegoviny, dnes provizorní tábor navštívila a prohlásila, že jde o místo, kde "nejsou podmínky pro lidské bytosti".

Tábor, v němž je nyní na 600 migrantů, leží asi deset kilometrů od města Bihače na místě bývalé skládky. Nemá prakticky žádné vybavení - chybí tekoucí voda, nefunguje elektřina, nejsou tam použitelné toalety a uprchlíci žijí v přeplněných stanech. V přilehlé oblasti jsou navíc stále miny nastražené za války v letech 1992 až 1995.

Situace se ještě více zdramatizovala v pondělí poté, co v oblasti sněžilo. Podle některých médií se několik stanů pod tíhou mokrého sněhu zhroutilo.

"Myslím, že je to pro Bosnu a Hercegovinu ostuda. Podmínky (ve Vučjaku) nejsou pro lidské bytosti," prohlásila Mijatovičová podle bosenské sekce nezávislé regionální televize N1. "Tábor je třeba zavřít dnes. Těmto lidem (živořícím v táboře) se musí zajistit místo v teple, kde dostanou jídlo a kde budou mít možnost vyřizovat své žádosti v podmínkách, jaké příslušejí lidským bytostem," dodala komisařka.

Rada Evropy je mezinárodní organizace se sídlem ve Štrasburku, která sdružuje 47 evropských zemí, nemá souvislost s Evropskou unií a jejími institucemi. Komisař rady pro lidská práva má za úkol upozorňovat na případy porušování lidských práv.

Prvních 700 migrantů převezly regionální úřady do Vučjaku z města Bihač v červnu a dalších 1500 pak v polovině října. Opatření zdůvodnily tím, že jde o osoby, které neměly v obci legální ubytování. Byli to tedy lidé, kteří do té doby přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

Oblast na západě Bosny přiléhající k chorvatským hranicím, zejména v okolí Bihače, má poslední dva roky velké problémy s migranty, kteří se snaží dostat ilegálně přes Balkán do Evropské unie. Chorvatská pohraniční stráž a policie své hranice přísně střeží a běžence vracejí do Bosny, přičemž údajně postupují velmi tvrdě až brutálně.

Témata:  uprchlíci Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.