Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada Evropy zjistila, jak žijí uprchlíci. Zděsila se a padlo okamžité rozhodnutí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Okamžité uzavření kritizovaného uprchlického tábora Vučjak na západě Bosny požaduje komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Komisařka, která sama pochází z Bosny a Hercegoviny, dnes provizorní tábor navštívila a prohlásila, že jde o místo, kde "nejsou podmínky pro lidské bytosti".

Tábor, v němž je nyní na 600 migrantů, leží asi deset kilometrů od města Bihače na místě bývalé skládky. Nemá prakticky žádné vybavení - chybí tekoucí voda, nefunguje elektřina, nejsou tam použitelné toalety a uprchlíci žijí v přeplněných stanech. V přilehlé oblasti jsou navíc stále miny nastražené za války v letech 1992 až 1995.

Situace se ještě více zdramatizovala v pondělí poté, co v oblasti sněžilo. Podle některých médií se několik stanů pod tíhou mokrého sněhu zhroutilo.

"Myslím, že je to pro Bosnu a Hercegovinu ostuda. Podmínky (ve Vučjaku) nejsou pro lidské bytosti," prohlásila Mijatovičová podle bosenské sekce nezávislé regionální televize N1. "Tábor je třeba zavřít dnes. Těmto lidem (živořícím v táboře) se musí zajistit místo v teple, kde dostanou jídlo a kde budou mít možnost vyřizovat své žádosti v podmínkách, jaké příslušejí lidským bytostem," dodala komisařka.

Rada Evropy je mezinárodní organizace se sídlem ve Štrasburku, která sdružuje 47 evropských zemí, nemá souvislost s Evropskou unií a jejími institucemi. Komisař rady pro lidská práva má za úkol upozorňovat na případy porušování lidských práv.

Prvních 700 migrantů převezly regionální úřady do Vučjaku z města Bihač v červnu a dalších 1500 pak v polovině října. Opatření zdůvodnily tím, že jde o osoby, které neměly v obci legální ubytování. Byli to tedy lidé, kteří do té doby přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

Oblast na západě Bosny přiléhající k chorvatským hranicím, zejména v okolí Bihače, má poslední dva roky velké problémy s migranty, kteří se snaží dostat ilegálně přes Balkán do Evropské unie. Chorvatská pohraniční stráž a policie své hranice přísně střeží a běžence vracejí do Bosny, přičemž údajně postupují velmi tvrdě až brutálně.

Témata:  uprchlíci Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.