reklama

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemie zvýšil na 532.930. Počet mrtvých dosáhl už 10.481. V České republice, která má ve srovnání s Německem jen zhruba osminu obyvatel, za sobotu přibylo 11.428 nakažených. To je asi o 1000 méně než předchozí sobotu.

Ve snaze zpomalit epidemii Německo od pondělí zavádí rozsáhlou uzávěru, která bude platit do konce měsíce. Česko tento týden prodloužilo nouzový stav do 20. listopadu.

Nová opatření schválila v sobotu i rakouská vláda, od úterý tak bude v této alpské zemi platit například noční zákaz vycházení, uzavřou se restaurace či muzea, zatímco hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Na rozdíl od jara ale zůstanou prozatím otevřené školy a také obchody. Zpřísnění pravidel dnes schválil také hlavní výbor rakouského parlamentu.

Kvůli nařízení rakouské vlády se úplně uzavřou i některé lyžařské areály, například oblíbené středisko Kaprun. Jeho zástupci dnes podle agentury APA informovali, že i když úřady činnost profesionálních sportovců nijak neomezily, není v jejich silách u sjezdovek rozlišovat, kdo si přijel zalyžovat pouze rekreačně, a kdo na svazích trénuje. "Rozhodli jsme se pro bezpečnější variantu a zastavujeme provoz, i když tím některé sportovce zklameme," uvedl zástupce vedení střediska Norbert Karlsböck.

Dnes rakouské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že ačkoliv se počet nových případů nákazy za uplynulý den mírně snížil, pacientů v nemocnicích dál přibývá. Za den v nemocnicích přijali 145 pacientů s covidem-19, celkem jich je 1948, na jednotkách intenzivní péče je pak 291 lidí. Nákaza koronavirem se nově potvrdila také u šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

Celkem devítimilionové Rakousko zaznamenalo už přes 110.000 infikovaných a 1114 úmrtí s covidem.

reklama