Podle ministerstva vnitra ve Vídni jsou všechny hraniční kontroly prováděny "v úzké koordinaci s ministerstvy vnitra sousedních zemí". Slovenští představitelé ovšem kontroly v uplynulých dnech ostře kritizovali. Slovenský premiér Eduard Heger uvedl, že současná situace nemůže pokračovat, policejní prezident Štefan Hamran má opatření za neúčinné a podle ministra vnitra Romana Mikulce navíc odporuje schengenskému kodexu. To Vídeň i Praha odmítají.

Česká vláda rozhodla o prodloužení kontrol opakovaně. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana kontroly zavedené kvůli převážně syrským migrantům proudícím přes Slovensko a ČR do Německa zůstanou i po 12. prosinci, o jejich dalším prodloužení ale budou jednat experti obou zemí.

Kromě Rakouska a Česka v současné době provádějí hraniční kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru také Německo, Dánsko či Francie, připomněla APA. Členské země Evropské unie se mohou k takovýmto kontrolám uchýlit pouze v případě vážného ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti, a to na dobu nejvýše šesti měsíců. Poté musí být prokázána nová vážná hrozba.