reklama

RKI dnes před polednem uvedl, že od čtvrtečních 16:00 SELČ se mu nenačetly údaje zaslané z jednotlivých zemských úřadů, což původní bilanci výrazně zkreslilo. Ústav dnes zároveň konstatoval, že nárůst počtu nově hlášených případů, patrný od poloviny července, se v posledním týdnu stabilizoval.

RKI dosud v 82milionové zemi eviduje dohromady zhruba 247.600 nakažených. Počet zemřelých ústav korigoval o dva směrem dolů na 9319. Do dnešního rána přitom v Německu na 221.900 lidí nákazu už překonalo.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je nyní v Německu na hodnotě 0,77, tedy poměrně výrazně pod kritickou hodnotou jedna.

Rakousko dnes spustilo semaforový systém, který spočívá v informování o epidemické situaci v jednotlivých okresech a městech prostřednictvím přehledné mapy. V rakouském čtyřstupňovém systému zelená barva znamená nízké riziko nakažení, žlutá střední, oranžová vysoké a červená velmi vysoké.

Aktuálně je Rakousko převážně zelené, až na čtyři žluté lokality - okres Kufstein a tři největší rakouská města, tedy Vídeň, Štýrský Hradec a Linec. V těchto oblastech mají platit většinou od 11. září mimo jiné přísnější pravidla pro nošení roušek. Lidé je tu mají nosit ve veřejně přístupných vnitřních prostorech včetně všech obchodů a na větších akcích a číšníci v restauracích. Nasazeny je mají mít i školáci na chodbách.

Proti novým opatřením se ostře postavil linecký starosta Klaus Luger. "Nebudeme na základě tohoto obskurního semaforového konstruktu zavádět jakákoli příslušná zpřísnění," sdělil sociálnědemokratický (SPÖ) politik. Označení Lince žlutou barvou je podle něj naprosto nepochopitelné a mimo realitu. Podle něj je semafor "velmi svévolný nástroj" a jeho "vskutku nezdařený začátek" označil za fušerství.

Jinde Rakušané v současnosti povinně nosí roušky v prostředcích MHD a ve vybraných prostorech, jako jsou obchody s potravinami, banky, úřady, pošty a lékařská zařízení.

Rakousko dnes hlásí 357 nově potvrzených případů nákazy, dohromady 28.729. Ve čtvrtek mělo 403 nových případů, což bylo nejvíce od 3. dubna. Nejvíce nově nakažených, 196, hlásí Vídeň. Tyrolsko má 42 dalších infikovaných, Horní Rakousy s hlavním městem Lincem a Štýrsko po 33.

K dnešku zemřelo v Rakousku 735 lidí s koronavirem a 24.513 infikovaných se už vyléčilo. V nemocnicích je nyní 156 nakažených a z nich 28 na jednotkách intenzivní péče.

reklama