Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rasismus a policejní brutalita. Čína rázně odsoudila USA, Írán si přisadil

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují protesty po smrti zatýkaného černocha George Floyda. Teherán USA vyzval, aby zastavily násilnosti vůči vlastním lidem, informovala agentura AFP. Solidaritu s hnutím za ukončení rasisticky motivovaného násilí vůči černochům v USA dnes vyjádřili také lidé na Novém Zélandu.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí jsou nepokoje "znakem závažnosti problému s rasismem a policejní brutalitou ve Spojených státech". Mluvčí úřadu také porovnal současnou situaci v USA s loňskými protesty v Hongkongu, za jejichž mnohdy násilné potlačování byla Čína kritizována. "Proč Spojené státy nazývají stoupence násilí a takzvané nezávislosti Hongkongu hrdiny, ale lidi odsuzující rasismus 'výtržníky'?" poznamenal mluvčí.

Washington a Peking jsou v diplomatické roztržce kvůli Hongkongu, s nímž chtějí USA ukončit zvláštní vztah vzhledem k záměru Číny prosadit v této provincii novou bezpečnostní legislativu.

"Americkému lidu: Svět slyšel váš výkřik proti útlaku. Svět stojí po vašem boku," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci. "Americkým činitelům a americké policii: Zastavte násilnosti vůči vašemu lidu a nechte je dýchat," dodal s odkazem na slogan některých demonstrantů "nemůžu dýchat", což jsou slova, jež několikrát řekl George Floyd zasahujícímu policistovi před svou smrtí.

Íránský mluvčí rovněž Spojené státy obvinil z toho, že používají násilí a zastrašování uvnitř i vně své země. Vztahy Washingtonu a Teheránu jsou v posledních letech zvláště napjaté, zejména od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody mezi Íránem a šesti mocnostmi a opět zavedl proti islámské republice sankce, jež mají devastující dopad na její ekonomiku.

Solidaritu s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) při pokojném protestu vyjádřili i Novozélanďané. Okolo 2000 lidí se sešlo před americkou ambasádou v Aucklandu. Půl tisíce lidí se shromáždilo ve městě Christchurch a zhruba stejný počet jich navštívil vigilii před parlamentem v hlavním městě Wellington, kde byla přečtena jména stovek Američanů, kteří v důsledku rasismu přišli o život.

V USA protesty pokračují již několik dní, podle časopisu The Economist se jedná o nejrozsáhlejší nepokoje, jaké USA zažily od roku 1967. Na některých místech demonstranti rabují a zapalují obchody a útočí na policejní vozy a stanice. Na internetu zase koluje řada videí, na nichž pořádkové složky násilně zasahují proti pokojným účastníkům protestů. Policie zatím zatkla asi 4400 lidí po celé zemi, spočítala agentura AP.

Témata:  demonstrace v USA George Floyd Čína Írán Nový Zéland rasismus USA

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy