Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rasismus a policejní brutalita. Čína rázně odsoudila USA, Írán si přisadil

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují protesty po smrti zatýkaného černocha George Floyda. Teherán USA vyzval, aby zastavily násilnosti vůči vlastním lidem, informovala agentura AFP. Solidaritu s hnutím za ukončení rasisticky motivovaného násilí vůči černochům v USA dnes vyjádřili také lidé na Novém Zélandu.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí jsou nepokoje "znakem závažnosti problému s rasismem a policejní brutalitou ve Spojených státech". Mluvčí úřadu také porovnal současnou situaci v USA s loňskými protesty v Hongkongu, za jejichž mnohdy násilné potlačování byla Čína kritizována. "Proč Spojené státy nazývají stoupence násilí a takzvané nezávislosti Hongkongu hrdiny, ale lidi odsuzující rasismus 'výtržníky'?" poznamenal mluvčí.

Washington a Peking jsou v diplomatické roztržce kvůli Hongkongu, s nímž chtějí USA ukončit zvláštní vztah vzhledem k záměru Číny prosadit v této provincii novou bezpečnostní legislativu.

"Americkému lidu: Svět slyšel váš výkřik proti útlaku. Svět stojí po vašem boku," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci. "Americkým činitelům a americké policii: Zastavte násilnosti vůči vašemu lidu a nechte je dýchat," dodal s odkazem na slogan některých demonstrantů "nemůžu dýchat", což jsou slova, jež několikrát řekl George Floyd zasahujícímu policistovi před svou smrtí.

Íránský mluvčí rovněž Spojené státy obvinil z toho, že používají násilí a zastrašování uvnitř i vně své země. Vztahy Washingtonu a Teheránu jsou v posledních letech zvláště napjaté, zejména od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody mezi Íránem a šesti mocnostmi a opět zavedl proti islámské republice sankce, jež mají devastující dopad na její ekonomiku.

Solidaritu s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) při pokojném protestu vyjádřili i Novozélanďané. Okolo 2000 lidí se sešlo před americkou ambasádou v Aucklandu. Půl tisíce lidí se shromáždilo ve městě Christchurch a zhruba stejný počet jich navštívil vigilii před parlamentem v hlavním městě Wellington, kde byla přečtena jména stovek Američanů, kteří v důsledku rasismu přišli o život.

V USA protesty pokračují již několik dní, podle časopisu The Economist se jedná o nejrozsáhlejší nepokoje, jaké USA zažily od roku 1967. Na některých místech demonstranti rabují a zapalují obchody a útočí na policejní vozy a stanice. Na internetu zase koluje řada videí, na nichž pořádkové složky násilně zasahují proti pokojným účastníkům protestů. Policie zatím zatkla asi 4400 lidí po celé zemi, spočítala agentura AP.

Témata:  demonstrace v USA George Floyd Čína Írán Nový Zéland rasismus USA

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy