Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecká vláda rozhodla o rozšíření plotu na hranici s Tureckem po celé její délce

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Řecká vláda prodlouží plot na pozemní hranici s Tureckem po celé její délce a posílí tam počet strážců i elektronickou ochranu, informoval dnes deník Kathimerini. Důvodem je rostoucí počet migrantů, kteří přecházejí do Řecka z Turecka přes tuto hranici, jejíž velkou část tvoří řeka Evros.

Její hladina je nyní v době sucha na velmi nízké úrovni, takže se dá snadno přejít. Podle dnešního vyjádření ministra civilní obrany Takise Theodorikakose se jen v srpnu pokusilo do Řecka z Turecka ilegálně dostat na 25.000 migrantů.

Na pozemní hranici Řecka s Tureckem, která je dlouhá asi 200 kilometrů, řecká vláda už před několika lety postavila plot v délce téměř 40 kilometrů. V příštích týdnech vláda vyhlásí výběrové řízení na postavení dalších 80 kilometrů a v delším horizontu plánuje rozšíření bariéry po celé délce pozemní hranice. Vláda v úterý také rozhodla o modernizace vybavení na hranici, včetně dronů a kamer. Do podzimu by tam rovněž měla dorazit posila 250 pohraničníků, kteří nyní procházejí výcvikem.

"Každý den řecké bezpečnostní složky řeší výjimečně obtížnou úlohu, kterou ještě více komplikuje turecká strana, jež systematicky přispívá k přechodu migrantů do Řecka," řekl dnes Theodorikakos televizi ANT1. Podle něj turecké úřady migrantům, kteří pocházejí zejména ze Sýrie, dávají na výběr, že se buď vrátí domů, nebo půjdou přes hranice do Řecka. Ministr také řekl, že řecké úřady nebudou dělat "převozníky pro pašeráky, kteří dávají zoufalým lidem falešné naděje".

Řecko a Turecko se dlouhodobě vzájemně obviňují z porušování práv migrantů na společné hranici. Atény Ankaru kritizují, že nedostatečně brání ilegálním přechodům z Turecka do Řecka, čímž porušuje dohodu s Evropskou unií, za niž dostala peníze. Ankara tvrdí, že řecká policie nelegálně zahání migranty zpět na turecké území.

Řecká vláda v úterý rozhodla i o navýšení rozpočtu na vybavení pobřežní stráže, která hlídá hranice s Tureckem v Egejském moři. Tam podle deníku Kathimerini přeplouvá denně v poslední době až čtyřikrát více migrantů, někdy jich je za den i 700. Řecko požádalo o finanční pomoc Evropskou unii, pokud peníze nedostane, bude ochranu hranic financovat ze svých zdrojů, napsal deník Kathimerini.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) překonalo letos pozemní hranici z Turecka do Řecka na 3500 migrantů, přičemž za celý loňský rok to bylo 4830 běženců. Přes moře na řecké ostrovy v Egejském moři letos připlulo už více migrantů než za celý loňský rok - letos jich dorazilo už na 4440, loni to bylo od ledna do konce roku podle UNHCR 4330 běženců.

Témata:  Řecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.