reklama

Restaurace v Aténách, Soluni či třetím největším řeckém města Patra zůstaly zavřené a na jejich předzahrádkách byly vidět židle obrácené na stolech. Někteří majitelé pohostinství rovněž vyšli do ulic s transparenty. V centru řecké metropole demonstranti blokovali dopravu poblíž rezidence předsedy vlády.

"Podporujeme opatření pro veřejné zdraví, ale potřebujeme také pomoc," řekl v řecké státní televizi lídr sdružení malých podnikatelů Jorgos Kavathas, podle něhož by pomohly například daňové úlevy či příspěvek na nájem. "Nezapomeňte, že v posledních 20 měsících jsme byli zavření minimálně devět měsíců. A ti, kdo nemají venkovní prostory, měli zavřeno 12 měsíců," dodal.

Řecko se tento měsíc potýká s vysokými denními počty nákaz, které jsou vyšší než při předchozích třech vlnách epidemie v zemi. Až na výjimky přesahují tento měsíc počty nových nákaz denně 6000, minulý týden se přiblížily až k devíti tisícům. Od 6. listopadu vláda zavedla pro neočkované povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus i při vstupu do obchodů a venkovních prostor restaurací; opatření se netýká obchodů se základním zbožím, například supermarketů ani lékáren.

Řecká vláda chce zpřísněním opatření přimět lidi k očkování, které má v této zemi s téměř 11 miliony obyvatel dokončené asi 62 procent lidí.

reklama