reklama

Téměř jedenáctimilionové Řecko se v poslední době podobně jako řada dalších evropských zemí potýká s další vlnou nákazy koronavirem a pociťují to zejména tamní nemocnice. Právě fakt, že obsazenost lůžek intenzivní péče přesáhla 90 procent, vedl vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření.

Ministr zdravotnictví Thanos Plevris prozatím vylučuje, že by měla přijít další celostátní uzávěra, a tvrdí, že omezení pro neočkované fungují dobře. "Jsou to právě neočkovaní občané, kteří bojují s těžkým průběhem, končí na jednotkách intenzivní péče a umírají," řekl Plevris stanici Antenna. "Očkovaní nepotřebují takovou míru ochrany," dodal.

Očkování proti covidu-19 v Řecku nemá třetina populace a čtvrtina dospělých. Podle úřadů se ale po oznámení o zpřísnění pravidel pro neočkované zájem o vakcínu zvýšil. Zatímco ještě nedávno si mohli lidé, kteří se rozhodli nechat očkovat, zarezervovat termín často ještě na tentýž den, teď je čekací doba na dávku vakcíny asi deset dní, uvedl server Kathimerini.

Podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Řecku od začátku pandemie virem SARS-CoV-2 nakazilo skoro 900.000 lidí, přes 17.000 z nich zemřelo.