Evropské země v posledních dnech dohromady prohlásily za nežádoucí osoby přes 200 ruských diplomatických pracovníků.

Řecké ministerstvo zahraničí podle svého vyjádření již o rozhodnutí informovalo velvyslance Ruska v Řecku. Ruští diplomaté, kterých se vyhoštění týká, se podle Atén nechovali v souladu s mezinárodními pravidly.

"Rusko na to poskytne odpovídající odpověď," řekla krátce po oznámení Atén Zacharovová.

Norské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že ze země vyhostí tři ruské diplomaty. Podle Norska se zabývali aktivitami neslučitelnými s diplomatickým statusem.

"Není náhodou, že k vyhoštěním dochází v tuto chvíli," uvedla norská šéfka diplomacie Anniken Huitfeldtová v prohlášení. "Děje se tak v době, kdy je svět šokován zprávami o zločinech ruských sil vůči civilistům, především pak v ukrajinském městě Buča. V této situaci věnujeme zvlášť silnou pozornost nežádoucím ruským aktivitám v Norsku," dodala.

Francie s Německem v pondělí vyhostily ze země dohromady 75 diplomatů, jejichž činnost byla podle Paříže a Berlína v rozporu s evropskými bezpečnostními zájmy. Na tento krok o den později navázalo podobným způsobem několik dalších států včetně Itálie, Španělska, Dánska a Švédska.

Kreml vyhošťování ruských diplomatů z evropských zemí odsoudil.

České ministerstvo zahraničních věcí na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů.