Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rok 2022 přivítají jako první v Tichomoří, oslavy budou opět ovlivněné pandemií

Silvestr
Silvestr
Foto: Pixabay

Svět čeká poslední den roku 2021, druhého roku pandemie covidu-19. Ta zejména v Evropě a Severní Americe opět zesílila a tradiční oslavy příchodu nového roku jsou tak podobně jako loni upravené nebo zrušené od japonského Tokia až po kalifornské Los Angeles. Jako první přivítají rok 2022 jako vždy obyvatelé tichomořských ostrovů.

V 11:00 SEČ do něj vstoupí ostrovní státy Kiribati a Samoa, o hodinu později Nový Zéland a ve 14:00 SEČ východní část Austrálie. Pomyslnou štafetu pak převezmou Asie, Afrika, Evropa a Amerika, na Havajských ostrovech rok 2021 skončí až v sobotu v 11:00 SEČ.

Svět vstupuje do nového roku v době, kdy registruje nejvyšší počty nákaz koronavirem SARS-CoV-2 za dva roky od prvních případů infekce. Zejména v důsledku rekordů v Evropě a Spojených státech tento týden průměrný globální přírůstek poprvé překonal milion nákaz za den, ukazují statistiky listu The New York Times. Za vzestupu nakažlivější varianty omikron byly tradiční silvestrovské oslavy zrušeny v Tokiu, Paříži či Londýně, jinde se budou pouze přenášet na obrazovky nebo se uskuteční s menším publikem.

Kromě toho se čekají silvestrovské a novoroční projevy nejrůznějších státníků. Od 19:15 bude mluvit německý kancléř Olaf Scholz, na 20:00 bylo ohlášeno vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Rovněž dnes zazní projev ruského prezidenta Vladimira Putina.

Témata:  Silvestr

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.