reklama

Předpokládá se, že přeprava celého nákladu tankeru Captain, který se 77.000 tunami ropy 5. června zakotvil v litevské Klajpedě, potrvá deset dnů a vyžádá si 22 či 23 vlakových přesunů. Každý den by 120 cisteren mělo přepravit asi 7000 tun ropy.

Interfax připomněl, že 12. května do Klajpedy připlul letos již sedmý tanker s nákladem 87.000 tun saúdskoarabské ropy pro Bělorusko. Dodávky pro běloruské rafinerie se uskutečňují i z přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny a pak ropovody Oděsa-Brody a Brody-Mozyr. Americký tanker je podle Belněftěchimu letos již dvanáctou lodní dodávkou ropy od alternativních dodavatelů, přičemž celkový objem překročil milion tun ropy.

Zahájení dodávek americké ropy v půli května ohlásili ministři zahraničí obou zemí, tedy Uladzimir Makej a Mike Pompeo. Ten tak dostojí svému slibu z únorové návštěvy Minsku, kde jednal s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. "Tato transakce posílí svrchovanost a nezávislost Běloruska," zdůraznil americký ministr, Zároveň vybídl Minsk, aby otevřel trh americkým společnostem a přistoupil k liberalizaci obchodu, nezbytné ke vstupu do Světové obchodní organizace (WTO).

Dohodu o dodávkách devíti milionů tun ropy od ruské společnosti Rosněfť do konce letošního roku tehdy mluvčí společnosti Belněftěchim označil za nezávaznou. Dohoda podle něj pouze stanovuje možnosti tří běloruských rafinerií a ruského dodavatele, ale konkrétní množství určí běloruská strana podle svých potřeb. Dodal, že podle mezivládní dohody by Bělorusko mohlo letos dostat až 24 milionů tun ruské ropy.

Bělorusko je blízký spojenec Ruska, začátkem letošního roku ale Minsk vedl s Moskvou spor o cenu, kterou platí za ruskou ropu. Spor byl mezitím vyřešen, ale Minsk se rozhodl diverzifikovat svůj dovoz ropy, ve kterém dlouho spoléhal jen Rusko.

reklama