Jedním z váhajících byl Hamudi, který dnes dopoledne s manželkou Mirou hlasoval v základní škole Anne Frankové, vzdálené jen několik desítek metrů od zámku Bellevue, sídla německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. "Věděla jsem, že hlas dám opět CDU," řekla Mira a dodala, že manžel si příliš jistý nebyl. "Ještě před hlasováním jsme si zašli na kávu, kde jsme se o tom bavili. A co jsem zaslechl od ostatních stolků, nebyli jsme jediní," řekl Hamudi.

Hamudi nakonec jako manželka podpořil konzervativní unii CDU/CSU, za kterou se o kancléřské křeslo po dosluhující Angele Merkelové uchází její spolustraník Armin Laschet. A právě o Laschetovi měl Hamudi pochybnosti. "Mám vůči němu určité výhrady a nemyslím si, že to jen ten nejlepší kandidát, kterého unie mohla vybrat," dodal. Laschet byl pro něj důvodem, proč váhal.

Nerozhodnutá dlouho zůstávala i Sandra, která rovněž volila ve škole Anny Frankové. "Své hlasy jsem nakonec rozdělila mezi dvě strany, které se věnují ekologickým a sociálním tématům," řekla. Koho si vybrala, blíže neupřesnila. Sandra tak využila možnosti, kterou obyvatelům Německa dává volební systém. Každý volič má totiž dva hlasy, první odevzdává kandidátovi na přímý mandát ve svém obvodě, druhý pak straně.

Sociální a ekologická témata byla v letošních volbách důležitá i pro třicetiletou Janu, která hlasovala na radnici v berlínské části Tiergarten. "Výběr pro mě byl jednoduchý," řekla Jana při odchodu z volební místnosti, kde byla s malou dcerou v kočárku a s manželem. I ten rozhodování označil za docela snadné.

Pochyby o straně neměla ani seniorka Magda. "S manželem jsme věděli od samého počátku, koho budeme volit, takže výběr byl jednoduchý," řekla s tím, že všechny jejich hlasy dostala sociální demokracie (SPD). "To je naše tradiční strana, volíme tak vždy," dodala.

Obyvatelé německé metropole dnes nevybírají jen nové zákonodárce do Spolkového sněmu, ale také nové složení berlínské Poslanecké sněmovny. V poradním referendu se ještě vyjadřují k otázce, zda vyvlastnit byty velkých pronajímatelů.