Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda je větší o 15 procent, než když napadla Ukrajinu. Varuje americký generál

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a více rozzlobené na Západ než bylo před jeho invazí. Prohlásil řekl ve středu nejvyšší americký generál.

Hlavní velitel Velení americké armády v Evropě (EUCOM) Christopher Cavoli to uvedl v přepisu zasedání Výboru americké Sněmovny reprezentantů pro ozbrojené síly, který byl zveřejněn na jejich webových stránkách. Podle něj se Rusko snaží vybudovat největší armádu na kontinentě a rozvíjet obranný průmysl, který by byl schopen vyrábět velké množství munice a materiálů pro podporu masivních bojových operací. Upozornil na prohlášení server Business Insider.

Cavoli zdůraznil, že situace s Ruskem je dlouhodobým problémem, a válka na Ukrajině je pouze jedním příkladem. „Rusko se spoléhá na svou velikost a masivitu, ačkoli má jeho armáda zjevné nedostatky, stále představuje existenční hrozbu pro Ukrajinu,“ podotkl. Také zdůraznil, že Ukrajina není schopna tento boj vydržet sama a je třeba, aby USA a další spojenci nadále poskytovali pomoc. „Komplexní podpora EUCOM Ukrajině, která zahrnuje vojenskou pomoc, výcvik a logistiku, spolu s příspěvky našich spojenců a partnerů, je klíčová pro obranu Ukrajiny před ruskou agresí,“ dodal.

„Armáda je nyní ve skutečnosti větší – o 15 procent – ​​než byla, když napadla Ukrajinu,“ řekl při slyšení výboru Sněmovny reprezentantů generál americké armády Christopher Cavoli , vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě.

"Za poslední rok Rusko zvýšilo počet svých frontových jednotek z 360 000 na 470 000," pokračoval Cavoli a dodal, že zvýšený počet pramení z toho, že Rusko zvýšilo svůj branný věk z 27 na 30 let.

Rusko zůstává schopnou hrozbou mimo Ukrajinu a je třeba prozkoumat, co se stalo a nestalo ruské armádě na Ukrajině. Největší ztráty podle generála utrpěly hlavně pozemní síly, ale Rusko je rekonstruuje mnohem rychleji, než se původně odhadovalo. Armáda je ve skutečnosti nyní větší o 15 procent, než byla při invazi na Ukrajinu, poznamenal. Cavoli také poukázal na to, že Rusko stále představuje velkou bezprostřední hrozbu iv oblasti zbraní hromadného ničení, a tyto kapacity si bude udržovat i ze střednědobého a dlouhodobého hlediska.

„Snad nejvíce znepokojující je, že ruská armáda v loňském roce prokázala zrychlující se schopnost učit se a přizpůsobovat se výzvám na bojišti, a to takticky a technologicky, a stala se učící se organizací, která jen málo připomíná chaotickou sílu, která napadla Ukrajinu před dvěma lety,“ konstatoval Cavoli.

Christopher G. Cavoli Christopher G. Cavoli
Foto:
Wikimedia Commons

Americký generál rovněž upozornil na odolnost ruské ekonomiky a schopnost vydržet sankce a exportní kontroly, které se Moskva naučila obcházet.

"Shrnu li vše, Rusko je na dobré cestě velet největší armádě na kontinentu," řekl Cavoli ve svém úvodním prohlášení v Kongresu.

„Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a rozzlobenější vůči Západu, než když bylo před jeho invazí,“ dodal.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Christopher G. Cavoli

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy