reklama

Institut informoval, že ruská armáda se aktuálně snaží o ofenzivu podél velké části fronty, zejména v oblasti Bachmutu a v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinci již připustili, že iniciativy se ve zmíněných místech chopili okupanti.

Invazní jednotky podnikají útoky také na západě Záporožské oblasti, jinak ale na jihu země udržuje iniciativu ukrajinská armáda. Důkazem jsou její protiútoky. Ukrajinské síly navíc drží předmostí na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti.

Analytici zdůraznili, že Rusové zesílili úsilí navzdory nepřízni počasí v zimě, kdy postup zpomaluje bláto, sníh či mráz. Jako vysvětlení se nabízí tlak ze strany Kremlu, který touží po převzetí iniciativy před prezidentskými volbami na jaře příštího roku.

Ruský prezident Vladimir Putin totiž v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat na nejvyšší post v zemi. Rozhodnutí prozradil během rozhovoru s účastníky slavnostního předávání vyznamenání Hrdina Ruska. Jeden z hostů ceremoniálu se hlavy státu v neformálním rozhovoru zeptal, zda bude kandidovat. Putin dal souhlasnou odpověď.

Krátce předtím tiskové agentury vydaly zprávu z briefingu mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že "hodně lidí" na Putina naléhá, aby se v březnu v prezidentských volbách ucházel o další šestileté funkční období.