Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda se snaží získat iniciativu na Ukrajině kvůli prezidentským volbám

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát.

Institut informoval, že ruská armáda se aktuálně snaží o ofenzivu podél velké části fronty, zejména v oblasti Bachmutu a v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinci již připustili, že iniciativy se ve zmíněných místech chopili okupanti.

Invazní jednotky podnikají útoky také na západě Záporožské oblasti, jinak ale na jihu země udržuje iniciativu ukrajinská armáda. Důkazem jsou její protiútoky. Ukrajinské síly navíc drží předmostí na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti.

Analytici zdůraznili, že Rusové zesílili úsilí navzdory nepřízni počasí v zimě, kdy postup zpomaluje bláto, sníh či mráz. Jako vysvětlení se nabízí tlak ze strany Kremlu, který touží po převzetí iniciativy před prezidentskými volbami na jaře příštího roku.

Ruský prezident Vladimir Putin totiž v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat na nejvyšší post v zemi. Rozhodnutí prozradil během rozhovoru s účastníky slavnostního předávání vyznamenání Hrdina Ruska. Jeden z hostů ceremoniálu se hlavy státu v neformálním rozhovoru zeptal, zda bude kandidovat. Putin dal souhlasnou odpověď.

Krátce předtím tiskové agentury vydaly zprávu z briefingu mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že "hodně lidí" na Putina naléhá, aby se v březnu v prezidentských volbách ucházel o další šestileté funkční období.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.