Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská ofenziva u Avdijivky ztrácí dynamiku. Ukrajinci vytvořili novou obranu

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Postup ruských okupantů u Avdijivky na východě Ukrajiny přichází po předchozích územních ziscích o dynamiku, napsal americký deník New York Times. Ukrajinci podle listu poslali do oblasti posily, Rusové navíc musí útočit na otevřených prostorech, kde nejsou kryti.

Rusko ovládlo Avdijivku před třemi týdny. Následně panovaly obavy z toho, že Rusové udrží dynamiku a pokročí směrem k dalším ukrajinským městům. "Ale po rychlých ziscích ve dnech po ovládnutí Avdijivky se ruské síly zastavily po útocích v okolí tří nedalekých vesnic," napsal NYT.

Boje v oblasti se aktuálně v podstatě zastavily na místě. Ruští vojáci za posledních deset dní podle veřejně dostupných map ovládli jen asi kilometr čtvereční území. Momentálně se bojuje u obcí Orlivka, Toneňke a Berdyči, kde ukrajinská armáda vytvořila novou obranou linii.

"Ovládnutí Avdijivky nevedlo ke zhroucení ukrajinských pozic. Nevidíme žádnou rozhodnou akci nebo průlom," řekl deníku analytik Thibault Fouillet z francouzského Institutu pro strategická a bezpečnostní studia (IESD).

Podle experta Pasiho Paroinena z finského projektu Black Bird Group se invazní síly snaží prolomit obrannou linii prostřednictvím malých útočných oddílů pěchoty, které jsou v otevřeném terénu decimovány ukrajinskými obránci.

Rusové nicméně nadále drží iniciativu a podle odhadů analytiků se budou stále snažit prolomit pozice. Ukrajině totiž komplikuje situaci nedostatek dělostřelecké munice a neustálá absence další americké vojenské pomoci.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy