reklama

Devětadvacetiletá Duginová zemřela 21. srpna při explozi auta nedaleko Moskvy. Kyjev už dříve zapojení svých občanů či zpravodajských služeb do atentátu důrazně odmítl.

Čin podle dřívějšího prohlášení FSB připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby, vykonavatelkou podle ní byla ukrajinská občanka Natalija Vovková, která údajně po atentátu odcestovala do Estonska.

"Vraždu Duginové spolu s Vovkovou připravil v Moskvě další člen ukrajinské sabotážní a teroristické skupiny, občan Ukrajiny Bohdan Cyhaněnko (v přepisu z ruštiny Bogdan Cyganěnko), narozený v roce 1978, který do Ruska 30. července 2022 přicestoval přes Estonsko a území Ruska opustil den před výbuchem," napsalo oddělení FSB pro styk s veřejností.

Podle zpravodajské služby Cyhaněnko Vovkové poskytl falešné registrační značky a dokumenty a společně s ní sestavil improvizované výbušné zařízení v pronajaté garáži na jihozápadě Moskvy. FSB také tvrdí, že podle záběru bezpečnostních kamer Vovková Duginovou sledovala už na kulturní akci, na níž byla Duginová před smrtí.

Duginová zahynula v sobotu 21. srpna večer, když se vracela ze zmíněné akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní.

Kyjev nejprve neoficiální zprávy o zodpovědnosti Ukrajiny za čin odmítl. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov následně na oznámení FSB reagoval slovy, že za vraždou naopak stojí ruská tajná služba. Ukrajinské zpravodajské služby takto podle něj nepracují.