Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za atentátem na Duginovou podle USA stojí Ukrajinci, píše NYT

Vyšetřování vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina
Vyšetřování vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina
Foto: The investigative committee of the Russian Federation

Americké zpravodajské služby se domnívají, že část ukrajinské vlády schválila srpnový bombový útok, při kterém zahynula dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, píše dnes americký list The New York Times (NYT).

Devětadvacetiletá Darja Duginová zemřela 21. srpna při explozi auta nedaleko Moskvy. Ruská tajná služba FSB z činu obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev zapojení svých občanů či zpravodajských služeb do atentátu důrazně odmítl.

Spojené státy se na útoku nijak nepodílely, ať už poskytnutím zpravodajských informací nebo jiné pomoci, píše NYT s odkazem na nejmenované americké činitele. Američtí představitelé rovněž poznamenali, že o operaci nevěděli předem a že by se proti zabití Duginové postavili, kdyby byli konzultováni. Po atentátu američtí představitelé podle zdrojů NYT své ukrajinské protějšky napomenuli.

Hodnocení ukrajinské účasti na útoku, o kterém média dosud neinformovala, obdržela americká vláda minulý týden. Ukrajina bezprostředně po útoku odmítla, že by se na atentátu podílela, a vysoce postavení ukrajinští představitelé toto tvrzení zopakovali, když byli dotázáni na hodnocení amerických zpravodajských služeb.

Ačkoli Rusko na atentát nijak konkrétně neodpovědělo, Spojené státy se obávají, že podobné útoky mají spíše symbolickou hodnotu, ale nemají dopad na situaci na bojišti a mohly by Moskvu vyprovokovat k tomu, aby provedla útoky na ukrajinské činitele. Představitelé USA jsou podle NYT frustrováni z netransparentnosti Ukrajiny ohledně jejích vojenských a tajných plánů, zejména na území Ruska.

Od začátku války ukrajinské bezpečnostní služby prokázaly, že jsou schopny proniknout do Ruska a provádět sabotážní operace. Zabití Duginové by však bylo jednou z dosud nejodvážnějších operací a dokládalo by, že se Ukrajinci mohou dostat velmi blízko k prominentním Rusům.

Někteří američtí představitelé mají podezření, že skutečným cílem operace byl otec Duginové, ruský ultranacionalista Alexandr Dugin, a že se agenti, kteří atentát provedli, domnívali, že bude ve vozidle se svou dcerou. Dugin je jedním z nejhlasitějších ruských hlasů vyzývajících ke zintenzivnění ruského tažení na Ukrajině a je zastáncem agresivního a imperialistického Ruska, píše NYT.

Američtí představitelé, kteří hovořili o zpravodajských informacích, neprozradili, které části ukrajinské vlády údajně misi schválily, kdo útok provedl, ani zda misi osobně posvětil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Představitelé USA, kteří byli o ukrajinské akci a americké reakci informováni, hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o tajných informacích a citlivých záležitostech diplomacie. Neuvedli, kdo z americké vlády ukrajinskou stranu napomenul, ani jak na to Ukrajinci reagovali.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na žádost o komentář k hodnocení amerických zpravodajců odpověděl, že se ukrajinská vláda na zabití Duginové nepodílela."Znovu zdůrazňuji, že jakákoli vražda v době války v té či oné zemi s sebou musí nést nějaký praktický význam," řekl v úterý NYT. "Měla by plnit nějaký konkrétní účel, taktický nebo strategický. Někdo jako Duginová není pro Ukrajinu taktickým ani strategickým cílem," dodal. Na území Ukrajiny jsou podle něj jiné cíle, jako například "kolaboranti a představitelé ruského velení".

Témata:  Darja Duginová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.