Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská válečná loď vypálila výstřely proti nákladní lodi s vlajkou Palau

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská válečná loď dnes vypálila výstražné výstřely k nákladní lodi, která se blížila k ukrajinskému pobřeží a měla vlajku Palau. Podle ruského ministerstva obrany se incident odehrál v jihozápadní části Černého moře, uvedla agentura Reuters.

Jde o první incident od doby, kdy Rusko použilo střelby proti obchodní lodi poté, co v červenci opustilo takzvanou obilnou dohodu o obnově exportu obilí a dalších potravin z ukrajinských přístavů navzdory válce. Rusko následně varovalo, že bude považovat všechny lodě směřující do ukrajinských vod za plavidla, která by mohla přepravovat zbraně.

Podle ruského ministerstva obrany loď Vasilij Bykov provedla střelbu z automatických zbraní na plavidlo Sukru Okan, poté co jeho kapitán neodpověděl na výzvu k zastavení kvůli kontrole. Plavidlo Sukru Okan bylo na cestě do ukrajinského přístavu Izmajil, který se nachází na jihozápadě Ukrajiny poblíž hranic s Rumunskem.

Zástupce tureckého ministra obrany uvedl, že byl informován o incidentu, který se týkal lodi směřující do Rumunska. Turecké úřady se incidentu věnují, zástupce lodě ale nebylo možné kontaktovat, a tak se informace z různých zdrojů mírně liší.

Rusko v červenci zastavilo svou účast na obilných dohodách, které umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři do celého světa. Podle některých představitelů šlo o maják naděje v této nelehké době a krach dohody pocítí miliony lidí po celém světě.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou prostředkovala OSN a Turecko, byla podepsána v červenci loňského roku. Vznikla jako reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, která zastavila vývoz zemědělských produktů obou zemí přes Černé moře. Původní platnost dohody byla 120 dní a od té doby byla několikrát prodloužena, naposledy v polovině května.

V červenci ale definitivně přestala platit. "Bohužel, část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud splněna. Jejich platnost tedy skončila," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dodal, že určité části dohod týkající se Ruska nebyly naplněny. Platnost smluv vypršela a Peskov dodal, že jakmile budou splněny ruské podmínky, Moskva se "okamžitě" vrátí k dohodám.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale ruský krok považuje za bezohledný. Rozhodnutí Ruska odstoupit od černomořské obilné dohody je bezohledné, protože hladovějícím lidem ve světě ještě více ztíží přístup k potravinám, prohlásil.

Generální tajemník OSN António Guterres podotkl, že za rozhodnutí Ruska odstoupit od černomořské obilné dohody "zaplatí" miliony lidí. Dohoda byla podle šéfa OSN "záchranným lanem pro celosvětovou potravinovou bezpečnost a majákem naděje v problematickém světě". Dodal, že Rusko svým odstoupením zasadilo úder lidem v nouzi po celém světě.

"Účast na této dohodě je nakonec volbou, avšak lidé na celém světě zápasící s obtížemi nemají na výběr. Stovky milionů lidí čelí hladu a spotřebitelé čelí celosvětové krizi související s životními náklady," uvedl Guterres.

Obilná dohoda přitom hraje důležitou roli v řešení globální krize v oblasti potravinového zabezpečení a přispěla k nižším cenám obilí. Podle statistik Evropské unie bylo do května 2023 v rámci Černomořské obilné iniciativy vyvezeno více než 30 milionů tun obilí a dalších potravin. Více než 50 % nákladu tvořila kukuřice, na niž nejcitelněji dopadly důsledky blokády ukrajinských zásob na začátku války. Kukuřici bylo třeba rychle přemístit, aby bylo vytvořeno místo pro pšenici z letní sklizně.

64 % pšenice vyvezené v rámci dohody přitom putuje do rozvojových zemí. Od zahájení iniciativy v srpnu 2022 opustilo podle EU ukrajinské přístavy více než 625 000 tun pšenice směřující do Etiopie, Jemenu, Afghánistánu, Súdánu, Somálska, Keni a Džibutska. Kukuřice se vyváží téměř rovným dílem do rozvinutých a rozvojových zemí.

Témata:  válka na Ukrajině lodní doprava

Aktuálně se děje

1. května 2024 9:25

Polsko odmítlo chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy