Tamní úřady podle ruských médií podezírají evropské pozorovatele, že prý předávali údaje ukrajinské straně. Podle britské zástupkyně v OBSE Deirdre Brownové pracovníky mise zajaly ruské síly.

"OBSE je krajně znepokojena tím, že řada členů mise byla v Doněcku a Luhansku zbavena svobody a snaží se všemi dostupnými kanály dosáhnout jejich propuštění na svobodu," citovala agentura Reuters z komuniké organizace.

Ministerstvo státní bezpečnosti neuznávané Luhanské lidové republiky v sobotu podle ruské agentury TASS oznámilo, že má důkazy o tom, že pozorovatelé se dopouštěli "vyzvědačství a další podvratné činnosti", shromažďovali utajované informace a spolupracovali s ukrajinským ministerstvem obrany.

TASS připomněl, že mise OBSE začala působit na Ukrajině v březnu 2014, působilo v ní okolo tisícovky pozorovatelů. Začátkem března OBSE ohlásila evakuaci skoro 500 pozorovatelů po ruském útoku na Ukrajinu. Šéf luhanských separatistů 13. dubna působení mise zakázal. Pozorovatelé měli opustit území ovládané separatisty do konce měsíce.

reklama