Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské jednotky zajaly pracovníky OBSE

Pracovníci OBSE na Ukrajině
Pracovníci OBSE na Ukrajině
Foto: OSCE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se snaží dosáhnout propuštění členů své zvláštní pozorovatelské mise, kteří byli zadrženi v Doněcku a Luhansku, baštách proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Tamní úřady podle ruských médií podezírají evropské pozorovatele, že prý předávali údaje ukrajinské straně. Podle britské zástupkyně v OBSE Deirdre Brownové pracovníky mise zajaly ruské síly.

"OBSE je krajně znepokojena tím, že řada členů mise byla v Doněcku a Luhansku zbavena svobody a snaží se všemi dostupnými kanály dosáhnout jejich propuštění na svobodu," citovala agentura Reuters z komuniké organizace.

Ministerstvo státní bezpečnosti neuznávané Luhanské lidové republiky v sobotu podle ruské agentury TASS oznámilo, že má důkazy o tom, že pozorovatelé se dopouštěli "vyzvědačství a další podvratné činnosti", shromažďovali utajované informace a spolupracovali s ukrajinským ministerstvem obrany.

TASS připomněl, že mise OBSE začala působit na Ukrajině v březnu 2014, působilo v ní okolo tisícovky pozorovatelů. Začátkem března OBSE ohlásila evakuaci skoro 500 pozorovatelů po ruském útoku na Ukrajinu. Šéf luhanských separatistů 13. dubna působení mise zakázal. Pozorovatelé měli opustit území ovládané separatisty do konce měsíce.

Témata:  válka na Ukrajině OBSE Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.