reklama

Komise v pátek podle Rádia Svobodná Evropa zaregistrovala šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Sluckého a zástupce předsedy dolní parlamentní komory Vladislava Davankova.

Svobodná Evropa poznamenala, že žádný ze zaregistrovaných kandidátů by neměl představovat hrozbu pro Putina, protože jeho hlavní rivalové Alexej Navalnyj a Vladimir Kara-Murza jsou internováni ve vězení.

Putin v prosinci oznámil, že v letošním roce má v plánu opět kandidovat v prezidentských volbách. Jelikož v Rusku nečelí žádné politické konkurenci, podle odhadů to znamená, že bude zemi vládnout dalších šest let. Rozhodnutí sdělil během rozhovoru s účastníky slavnostního předávání vyznamenání Hrdina Ruska. Jeden z hostů ceremoniálu se Putina v neformálním rozhovoru zeptal, zda bude kandidovat, na což dal prezident souhlasnou odpověď.

Prezidentské volby v Rusku se uskuteční 17. března. O termínu voleb rozhodli poslanci horní komory ruského parlamentu. Putin, kterému funkci prezidenta předal jeho předchůdce Boris Jelcin v roce 1999, už strávil v úřadu delší dobu než jakýkoli jiný ruský či sovětský vládce od dob Josifa Stalina.