Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko bude cílit na západní zbraně na Ukrajině, oznámil Šojgu

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Šojgu prohlásil, že Rusko "vyvrátilo mýtus o převaze západních zbraní" a převzalo iniciativu po celé délce frontové linie na Ukrajině. "Úměrně hrozbám, které představují Spojené státy a jejich spojenci, budeme nadále zlepšovat strukturu ozbrojených sil a zvyšovat výrobu nejpopulárnějších zbraní a vojenského vybavení. Zvýšíme intenzitu útoků na logistická centra a sklady se západními zbraněmi," řekl ministr podle ruské státní agentury TASS. 

Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 61 miliard dolarů. Pro schválení balíku pomoci bylo 310 kongresmanů. Proti bylo 112 členů sněmovny, šlo výhradně o členy republikánské strany. Návrh dnes čeká projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Americký Institut pro studium války (ISW) o víkendu naznačil, že Moskva může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci. Podle expertů by invazní vojska mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

ISW v pravidelné zprávě uvedl, že pokud ruské jednotky zesílí útoky před dodávkami nové americké pomoci, bude se situace na frontě s největší pravděpodobností nadále zhoršovat. Zmínil přitom, že už nyní je na některých místech patrná zvýšená aktivita ruských jednotek. Kromě nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně k tomu napomáhá i abnormálně suché počasí. 

Američtí experti zároveň napsali, že není pravděpodobné prolomení frontové linie, protože Rusové za uplynulého půl roku dosáhli jen na taktické úspěchy. Podle odborníků se dá očekávat, že invazní jednotky se budou soustředit zejména na místa, kde se ukrajinská obrana zdá být zranitelná. Jde například o oblasti západně od Avdijivky či města Časiv Jar. 

Témata:  válka na Ukrajině Sergej Šojgu Rusko

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy