Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko by mohlo výpadek Nord Streamu nahradit, ale nečiní to, řekl mluvčí EK

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rusko by mohlo posílat plyn do Evropy jinými cestami, aby kompenzovalo odstávku plynovodu Nord Stream 1, ale rozhodlo se to nečinit. Prohlásil to dnes mluvčí Evropské komise (EK), podle něhož Moskva plyn využívá jako zbraň. Evropské země jsou na zemním plynu částečně závislé.

Státy Evropské unie se potýkají s dalším výrazným růstem ceny plynu v reakci na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1. K němu ruská plynárenská společnost Gazprom přikročila minulý týden. Původně na tři dny plánovaná odstávka podle Gazpromu odhalila závadu, kvůli níž bude plynovod dále mimo provoz. Kontrolu nad Gazpromem má Kreml.

Mluvčí unijní exekutivy dnes řekl, že Rusko může výpadek nahradit zvýšením dodávek prostřednictvím dalších potrubí.

"Pokud by k tomu byla vůle, bylo by možné dopravovat plyn do Evropy jinými plynovody. Nic takového nevidíme," prohlásil mluvčí Tim McPhie.

Komise se podle mluvčího snaží členským zemím navrhnout možná řešení akutního problému s vysokými cenami energií. O těch budou v pátek jednat unijní ministři energetiky, kteří se budou bavit například o možnosti zastropování cen plynu či omezení příjmů z prodeje elektřiny vyráběné z jiných zdrojů než z plynu.

Témata:  Rusko plyn Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:40

Všichni ho měli rádi. Česko reaguje na úmrtí Jiřího Bartošky

Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy