Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chce přetvořit svět: Moskva otevřeně propaguje novou éru autokracie

Vladimír Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Vladimír Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Foto: president.gov.by

Tři a půl roku od zahájení invaze na Ukrajinu zůstává zahraničněpolitická linie Kremlu nezměněná – a podle některých expertů se dokonce radikalizuje. Nedávná konference v Moskvě odhalila hluboké ideologické kořeny ruské expanzivní politiky a potvrdila, že válka proti Ukrajině je pouze začátkem širšího projektu přetváření světového řádu.

V Moskvě se 9. a 10. června konala konference „Forum budoucnosti“, kterou organizoval ultranacionalistický think tank Tsargrad Institut. Stojí za ním kontroverzní podnikatel Konstantin Malofejev – muž dlouhodobě pod sankcemi USA kvůli podpoře separatistů na východní Ukrajině. Odborným garantem akce byl filozof Alexandr Dugin, považovaný za ideového architekta současné imperiální politiky Kremlu.

Oba muži dlouhodobě hlásají obnovu ruské říše, která by měla sahat „od Vladivostoku po Dublin“, jak prohlásil sám Dugin. Ten je často označován za „Putinův mozek“ a jeho doktrína eurasianismu – která předpokládá nezbytný střet s liberálním Západem – získává v ruských mocenských kruzích stále větší vliv.

Zatímco Kreml oficiálně tvrdí, že jeho invaze na Ukrajinu je obranná reakce na údajné ohrožení ze strany Západu, závěry prezentované na moskevské konferenci ukazují pravý opak. Podle nově zveřejněné zprávy Tsargrad Institutu čelí svět konci liberální éry a nástupu nové epochy, v níž budou dominovat „pravicově-populistické ideje“ a „autokracie jako základní princip výkonu moci“.

Zpráva přímo vyzývá k tomu, aby Rusko „odmítlo liberální ideologii“ a stalo se vůdčí silou nového, neliberálního světového řádu.

Akce přilákala směs extremistů a kontroverzních postav: bývalý britský politik George Galloway, americký konspirační teoretik Alex Jones, proruský komentátor Jackson Hinkle i Errol Musk, otec miliardáře Elona Muska. Právě jeho přítomnost vyvolala spekulace o snaze Moskvy získat vliv skrze nejbohatšího muže světa.

Podobné myšlenky nejsou v Rusku nové. Vedle Duginova eurasianismu existuje i koncepce „Velkého slovanského státu“, propagovaná například zesnulým nositelem Nobelovy ceny Alexandrem Solženicynem či politikem Dmitrijem Rogozinem. Třetí ideologickou linií je tzv. „ruský svět“, který podle Vladislava Surkova, bývalého Putinova poradce, „nemá žádné hranice“ a má se šířit „všemi směry – kulturně, vojensky i ekonomicky“.

Autor analýzy Ilan Berman upozorňuje, že přehlížet takové ideje jako marginální by bylo zásadní chybou. Nejde o výplod extrémistů na okraji společnosti, ale o ideologii stále silněji pronikající do samotného jádra ruské politiky. Tsargradova zpráva tak není pouze radikálním manifestem, ale faktickým prohlášením záměrů ruského státu.

Zatímco Kreml pokračuje v ofenzivě na Ukrajině, ve skutečnosti míří mnohem dál – k přetvoření celosvětového mocenského uspořádání podle autokratického, neliberálního modelu. V kontextu globálního soupeření a postupné polarizace světa tak Moskva nejen válčí, ale i píše novou – a podle mnohých nebezpečnou – ideologickou kapitolu 21. století. 

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 16:01

Děsivá nehoda na Bruntálsku. Na auto spadl obráběcí stroj, dva vážně zranění

Vážná a děsivě vypadající nehoda se v pátek stala na Bruntálsku. Na auto se dvěma pasažéry spadl obráběcí stroj. Pro zraněnou dvojici letěly vrtulníky, které pacienty přepravily do nemocnice. Okolnostmi nehody se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy