Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko dál posiluje svoji vojenskou přítomnost u ukrajinských hranic

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Rusko pokračuje v posilování své vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na satelitní snímky bezpečnostní společnosti Janes. Moskva tak udržuje tlak, zatímco se připravuje na bezpečnostní jednání s USA začátkem příštího roku, napsala agentura.

Hromadění ruských vojsk a techniky u ukrajinských hranic znepokojuje Kyjev i Západ, které ho vnímají jako možnou předzvěst ruského vpádu na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost kvůli možnému rozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ a že pouze přesouvá vojáky na svém vlastním území. Kyjev udává, že u hranic s Ukrajinou se shromáždilo 122.000 ruských vojáků.

Podle satelitních snímků přesunulo Rusko od listopadu k hranicím tanky, dělostřeleckou techniku i systémy protivzdušné obrany. Fotografie sice zachycují jen omezený počet vojáků, Rusko by je ale mohlo v případě potřeby k hranicím rychle přesunout vlaky či letadly, uvedla firma Janes.

Podle mapy, která byla vytvořena na základě satelitních snímků, Rusko hromadilo síly u ukrajinských hranic ve dvou fázích, a to od března do dubna a od října do prosince. Hlavní body, kde se síly soustřeďují, se nacházejí na anektovaném poloostrově Krym, tedy u jižních hranic s Ukrajinou, i podél severní části rusko-ukrajinských hranic.

Témata:  Ruská armáda Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

27. srpna 2026 19:19

Fascinující podívaná na nebi nad Českem. Čeká se zatmění Měsíce

V pátek se nám v případě bezoblačného počasí a dobrého výhledu k jihozápadnímu obzoru naskytne zajímavý pohled na částečné zatmění Měsíce. Počátek samotného zatmění bude ve 4 hodiny 33 minut a uvidíme jej očima i bez dalekohledu z celého území ČR. Zatmění Měsíce bude výrazné a z našeho území jej budeme moci pozorovat na ranní obloze nízko nad jihozápadním obzorem před východem Slunce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.