Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko hodlá považovat lodě mířící do ukrajinských přístavů za přepravce vojenského materiálu

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko bude od čtvrtka považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Rozhodnutí následuje jen pár dní poté, co Moskva pozastavila účast na černomořské obilné dohodě. Podle ruských státních médií už byly některé části moře prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

O nejnovějším rozhodnutí ruského ministerstva obrany informoval britský deník Guardian. Rusko v pondělí uvedlo, že pozastavuje účast na černomořské obilné dohodě, která od loňského léta umožňovala Ukrajině vývoz zemědělských produktů.

"V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření," uvedlo ministerstvo.

Země, pod jejichž vlajkou plavidla poplují, hodlá Moskva automaticky považovat za zapojené do konfliktu na straně Ukrajiny. Dočasně nebezpečnými pro plavbu jsou místa v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v reakci na noční útok na Oděsu prohlásil, že Rusové úmyslně cílí na infrastrukturu obilné dohody. Armáda podle něj obdržela rozkazy, aby posílila ochranu lidí i přístavní infrastruktury. Ministerstvo zahraničí má zintenzivnit kontakty s partnery za účelem zvýšení tlaku na Rusko a zajištění pokračování exportu ukrajinského obilí.

"Ruský teror proti Oděse opět dokázal, že oni (Rusové) potřebují hlad a problémy v zemích globálního jihu. Chtějí vytvořit uprchlickou krizi na Západě. Všechno dělají za účelem oslabení spojenců a ve svaze politicky zasahovat do interních záležitostí těchto zemí," dodal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Témata:  Rusko lodní doprava Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy