O nejnovějším rozhodnutí ruského ministerstva obrany informoval britský deník Guardian. Rusko v pondělí uvedlo, že pozastavuje účast na černomořské obilné dohodě, která od loňského léta umožňovala Ukrajině vývoz zemědělských produktů.

"V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření," uvedlo ministerstvo.

Země, pod jejichž vlajkou plavidla poplují, hodlá Moskva automaticky považovat za zapojené do konfliktu na straně Ukrajiny. Dočasně nebezpečnými pro plavbu jsou místa v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v reakci na noční útok na Oděsu prohlásil, že Rusové úmyslně cílí na infrastrukturu obilné dohody. Armáda podle něj obdržela rozkazy, aby posílila ochranu lidí i přístavní infrastruktury. Ministerstvo zahraničí má zintenzivnit kontakty s partnery za účelem zvýšení tlaku na Rusko a zajištění pokračování exportu ukrajinského obilí.

"Ruský teror proti Oděse opět dokázal, že oni (Rusové) potřebují hlad a problémy v zemích globálního jihu. Chtějí vytvořit uprchlickou krizi na Západě. Všechno dělají za účelem oslabení spojenců a ve svaze politicky zasahovat do interních záležitostí těchto zemí," dodal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.