Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko jen předstírá, že vyjednává, řekl francouzský ministr zahraničí

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

S revolverem u hlavy nelze vyjednávat a Rusko ve skutečnosti vůbec vyjednávat nechce, uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v rozhovoru s deníkem Le Parisien. Ministr opětovně vyzval z okamžitému ukončení bojů a odsoudil ruskou "brutalitu". Sankce proti Rusku se budou podle Le Driana stupňovat tak dlouho, dokud ruského prezidenta Vladimira Putina "nezklidní".

"Ruská logika (...) je založena na jejich obvyklém triptychu: nevybíravém bombardování, takzvaných humanitárních koridorech, jejichž cílem je obvinit protivníka z jejich nerespektování, a rozhovorech, jejichž cílem je pouze předstírat vyjednávání," uvedl Le Drian.

Kreml podle francouzského ministra dlouhodobě používá brutalitu jako nástroj a nese proto plnou zodpovědnost za sankce namířené proti Rusku. "Sankce proto budeme rozhodně zpřísňovat, dokud prezident Putin nedojde k závěru, že cena za pokračování konfliktu je natolik vysoká, že je lepší přistoupit na příměří a skutečná jednání s (ukrajinským) prezidentem (Volodymyrem) Zelenským," doplnil Le Drian.

Rusko před třemi týdny napadlo Ukrajinu, boje už mají tisíce vojenských a civilních obětí, ze země uprchly více než tři miliony lidí. Francie se od začátku konfliktu snaží zprostředkovat příměří a jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. O smír diplomatickou cestou usiloval zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:  Rusko Francie

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy