"Primárním cílem ruských úderů jsou energetická zařízení. Zasáhli jich mnoho včera (v pondělí) a zasáhli ty samé nebo nové dnes. Jde o předem plánované válečné zločiny, mířené na vytvoření nesnesitelných podmínek pro civilisty," napsal Kuleba na twitteru a dodal, že Rusko se této strategie drží už několik měsíců.

Rusko v pondělí v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly životy nejméně 19 lidí, desítky zraněných a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla.

Obnovené ostřelování dnes hlásí i další ukrajinská města a oblasti včetně Lvova nebo Oděsy. Ruskojazyčná verze BBC napsala, že zemí zní už tři hodiny bez ustání výstražné sirény.

"Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v masivním ostřelování přesně naváděnými střelami dlouhého doletu ze vzduchu a z moře proti ukrajinským vojenským cílům a energetické síti," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobně se Moskva vyjádřila i k pondělnímu ostřelování, zejména s důrazem na to, že zasáhla veškeré určené cíle. Podle Kyjeva i záběrů na sociálních sítích ale útoky zasáhly i kulturní instituce, skleněnou pěší lávku, dětské hřiště nebo prodejny automobilů.