reklama

Putin je u moci již více než dvě desetiletí, během nichž působil čtyřikrát jako prezident a krátce i jako předseda vlády. V březnových prezidentských volbách bude kandidovat na znovuzvolení, což se také očekává, vzhledem k tomu, že Putin má podporu státu, státních médií a v zemi není přítomná relevantní opozice nebo projevy nesouhlasu veřejnosti.

V případě vítězství by si Putin udržel moc minimálně do roku 2030 díky šestiletému mandátu. "Musíme si to pamatovat, nikdy nezapomenout a říct to našim dětem: Rusko buď bude suverénním, soběstačným státem, nebo nebude existovat vůbec," řekl Putin během 21. sjezdu vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Dodal, že suverenitu - volně definovaný pojem - hodlá zařadit mezi pět hlavních priorit svého pátého funkčního období v úřadu prezidenta. "Rozhodovat budeme jedině my sami, bez jakýchkoli rad ze zahraničí. Rusko se nemůže - jako některé země - zříci své suverenity kvůli krátkodobým materiálním výhodám a stát se něčím satelitem," zdůraznil Putin a získal potlesk od členů Jednotného Ruska.

Ve svém projevu také obvinil Západ, že se snaží vyvolat nepokoje v ruském vnitřním prostředí. "Takové taktiky však nefungují," řekl ruský prezident. Uvedl také, že je stále třeba vykonat mnoho práce ve prospěch zájmů země. Podle něj totiž Rusko čelí "historickým úkolům".