Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nečeká průlom od účasti Číny na konferenci o Ukrajině

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z důvodu mimořádně nepříznivé situace ukrajinských jednotek na frontě. Na briefingu v Moskvě to v úterý prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle agentury AFP Peskov také přišel s tvrzením, že Kyjev si uvědomuje, že ani rostoucí zásoby zbraní a munice nebudou moci změnit dynamiku na bojištích Ukrajiny.

Na margo účasti Číny na konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku Peskov uvedl, že nepřispěje k efektivitě této akce.

"Tuto konferenci z našeho pohledu lze jen stěží považovat za nějaký seriózní pokus najít cesty k urovnání", a to vzhledem k sestavě pozvaných účastníků. Objasnil, že diskutovat bez Ruska o otázkách, které se ho týkají, "je naprosto beznadějné" a "bez vyhlídky na dosažení alespoň nějakého hmatatelného výsledku".

Peskov komentoval i žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta a lídrů palestinského radikálního hnutí Hamás, jehož komanda svým vpádem na jih Izraele 7. října 2023.

Mluvčí Kremlu v této souvislosti označil postoj USA k této žádosti "za více než kuriózní".

Peskov reagoval na prohlášení předsedy Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu USA Mikea Johnsona, který v pondělí avizoval, že lídři republikánů ve sněmovně zvažují zavedení sankcí vůči ICC - v případě, že schválí vydání zatykače na Netanjahua.

Johnson připustil, že žádost o vydání zatykače na izraelské politiky by mohla být důsledkem tlaku, který na Izrael vyvíjí administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Johnson současně vyslovil obavy, že ICC může podobné kroky podniknout i proti americkým lídrům.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy