Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nevyhoví požadavku Haagu zastavit válku

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Moskva nesplní požadavek Mezinárodního soudního dvora OSN (ICJ), který ve středu nařídil Rusku okamžitě zastavit válečné operace na Ukrajině. Uvedl to dnes podle ruských médií mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Ruské odmítnutí se očekávalo.

"Ne, nemůžeme brát toto rozhodnutí v úvahu. U Mezinárodního soudního dvora existuje pojem 'souhlas stran'. Tady žádný souhlas být nemůže. V tomto případě to nemůžeme brát v úvahu," řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS v odpovědi na dotaz, zda Rusko přihlédne k rozhodnutí haagského soudu.

"Dění na Ukrajině" lze podle Peskova přerušit rychlým uzavřením dohody mezi Moskvou a Kyjevem. Mluvčí podle listu Kommersant popřel, že by strany byly blízko dohodě a přislíbil, že případný pokrok Moskva oznámí.

Podle předběžného rozhodnutí ve věci, kterou před nejvyšší soudní instanci OSN přednesla Ukrajina, má Moskva rovněž zajistit, aby ve vojenských akcích nepokračovaly ani jiné vojenské či ozbrojené jednotky, které jednají na její příkaz. Rusku i Ukrajině soud rovněž nařídil, aby se vyvarovaly jakýchkoliv kroků, které by jejich spor dále vyostřily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal a označil je za "naprosté vítězství".

Prezident Spojených států Joe Biden ve středu nazval ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem.

Peskov tento výrok označil za nepřípustný, na něco takového nemá právo prezident země, která bombardovala jiné země, uvedl Kommersant. Mluvčí podle TASS také uvedl, že Putin neplánuje ani návštěvu bojiště, ani cestu za zraněnými ruskými vojáky do nemocnic.

Západní země i ukrajinské úřady obviňují Rusko z toho, že zejména v ukrajinských městech cíleně míří na civilní cíle a způsobují tak úmrtí stovek lidí nezapojených do bojů včetně desítek dětí. Pobouření vyvolalo například bombardování porodnice či divadla v Mariupolu nebo ostřelování Záporožské jaderné elektrárny.

Rusko před 22. dny zaútočilo na Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Putin "zvláštní vojenskou operaci" odůvodnil žádostí separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky o pomoc a za cíl označil demilitarizaci a "denacifikaci" Ukrajiny a ukončení údajné "genocidy ruskojazyčného obyvatelstva" Donbasu. Ukrajina koncem února podala u soudu OSN na Rusko žalobu, ve které ruská tvrzení odmítla. Kyjev obviňuje Moskvu z páchání válečných zločinů.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:  Rusko Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy