Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko poslalo na Zelenského atentátníka. Sbíral informace

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Polská policie ve středu zatkla muže podezřelého, že poskytoval pomoc ruské vojenské rozvědce GRU při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tuto informaci zveřejnila polská prokuratura na svém webovém portálu. Podezřelému hrozí až osm let odnětí svobody.

Podle policejního vyšetřování podezřelý Pawel K. sám navázal kontakt se zástupci ruského ozbrojeného velení a sdělil jim svou ochotu spolupracovat s vojenským zpravodajstvím Ruské federace. Navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou „bezprostředně zapojeni do války na Ukrajině“. Uvedl to server Ukrajinská pravda.

Podle polského státního zastupitelství byl mezi jeho povinnosti zahrnuty sběr informací o bezpečnosti vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a jejich předávání ruskému vojenskému zpravodajství GRU. Tato činnost měla prý pomoci Rusům při plánování případného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Ukrajinští prokurátoři a pracovníci SBU informovali polské kolegy o možné trestné činnosti a poskytli jim důležité důkazy v tomto případu prostřednictvím mezinárodní právní spolupráce.

Díky účinné spolupráci a rychlé výměně informací mezi oběma zeměmi bylo možné identifikovat a zatknout agenta ruských speciálních služeb, který byl rekrutován na území Polska.

Zelenskyj letiště v Rzeszówě používá při cestách do zahraničí, protože vzdušný prostor Ukrajiny je od začátku ruské invaze uzavřen.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Rusko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy