Prokuratura, která je kritická k postojům Kremlu, požadovala trest 20 let za mřížemi. Navalnyj, který již v minulosti odpykal tresty, označil obvinění z extremismu za nesmyslná, uvedl server New York Times.

Opozičník byl shledán vinným z vytváření extremistické komunity, účasti na ní, financování extremistických aktivit, organizování extremistického společenství, veřejného vyzývání k extremistickým akcím a zapojení nezletilých do činností ohrožujících život.

Sedmačtyřicetiletý Navalnyj již dříve označil obvinění z vytvoření extremistické organizace, konkrétně Fondu boje proti korupci, za nesmyslná. Před vynesením rozsudku vyzval své příznivce, aby se nenechali zastrašit, neboť to je údajným cílem soudního procesu a trestu, který připomíná dobu komunistického diktátora Josifa Stalina.

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, soudy posílají do vězení také jeho spolupracovníky. V ruském sibiřském městě Barnaul poslal za mříže například Vadima Ostanina. Bývalý šéf místního Navalného štábu, dostal devítiletý trest odnětí svobody za svou údajnou účast v extremistické organizaci.

Server Meduza uvedl, že případ je součástí série procesů spojených s obviněními z extremismu, kterými čelí nejen Alexej Navalnyj, ale také někteří lidé z jeho okolí. Ostanin podle obžaloby působil v organizacích spojených s Navalným i poté, co ruské úřady v roce 2021 prohlásily veškeré struktury spojené s tímto opozičním představitelem za extremistické.

Tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil lídra ruské opozice z vězení, se přitom stupňuje. Naposledy k tomu vyzvali například Jude Law, Michail Baryšnikov, J.K. Rowlingová a 128 dalších prominentních herců, novinářů, spisovatelů a režisérů z celého světa. Jejich dopis zveřejnil server Meduza.

"Píšeme vám o tom, co již dobře znáte: Alexej Navalnyj je držen v IK-6, jedné z nejtvrdších kolonií ve vaší zemi. Je znovu a znovu umisťován na samotku, betonovou kostku o velikosti psí boudy, bez větrání. Má zakázáno navštěvovat příbuzné a telefonovat a právníci se k němu nemohou dostat. Navzdory vysokým teplotám je nucen strávit celý den ve stoje," píší umělci.

Připojili se tak podle svých slov k požadavkům 600 ruských lékařů, kteří říkají, že Alexej Navalnyj by měl okamžitě dostat mimořádnou nezávislou lékařskou péči. "100 ruských právníků a 100 regionálních poslanců také požaduje zastavení mučení Navalného a poskytnutí lékařské pomoci," uvedli.

Dodali, že Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody na základě obvinění, která by nikdy nepřijal žádný nezávislý spravedlivý soud. "Podporujeme výzvu německé vlády, orgánů USA a Evropské unie požadovat jeho okamžité propuštění. Je to ve vaší moci," uvedli závěrem.

Pod dopis se podepsali například režisér J. J. Abrams, který stojí za několika filmy Star Wars, Star Trek či seriálem Ztraceni, tanečník Michail Baryšnikov, spisovatel Neil Gaiman, herec David Duchovny či Benedict Cumberbatch, slavný britský hudebník a komik Tim Minchin, autorka ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingová a plejáda dalších.

Navalnyj byl dříve odsouzen na 11,5 roku ve vězení za údajné podvody a pohrdání soudem. Jeho zdravotní stav se prudce zhoršil a objevily se spekulace, že ve vězení dostává dávky jedu.