Stanice BBC ráno informovala o třech mrtvých v důsledku ruských raketových a dronových útoků. Mezi mrtvými je devítiletá dívka, její čtyřiatřicetiletá matka a další třiatřicetiletá žena. Původně ukrajinské úřady měly informace o dvou mrtvých dětech, následně je stáhly.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraschenko ve twitterovém příspěvku upozornil, že na Kyjev útočily balistické rakety Iskander, konkrétně jich Rusové měli vypustit deset. Došlo k poškození zdravotnického zařízení, mateřské školy, obytných budov a automobilů. Upřesnil, že zabíjely úlomky těchto raket.

Kyjevané jen za květen zažili 17 raketových útoků. Například včera Rusové za použití bezpilotních letounů zabili jednoho civilistu. Ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala 20 dronů.

Bývalý litevský ministr vnitra a zahraničí Linas Linkevičius vyčíslil, že podle oficiálních dat na Ukrajině zemřelo 485 dětí a další tisíce jich okupanti unesli. „Teroristé svým vlastním způsobem zvýraznili Mezinárodní den ochrany dětí zabitím dvou dalších během poslední noci. Rusko se samo odsunulo za hranice lidskosti,“ napsal na Twitteru.

Ukrajinští policisté řeší zavřené kryty

Kyjevská policie navíc musela zahájit trestní řízení v souvislosti s úřední nedbalostí, která podle ministra vnitra Igora Klymenka způsobila těžké následky. Byly totiž uzavřené životně důležité protiletecké kryty, do kterých se tak obyvatelé města nemohli dostat.

„V rámci vyšetřování najdeme a postavíme před soud všechny odpovědné osoby. Kromě toho bude Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace společně s Národní policii pravidelně kontrolovat dostupnost a stav protiatomových krytů ve všech sídlech země,“ upozornil ukrajinský resort vnitra na Telegramu. Podle ministra vnitra nejsou uzavřené protiatomové kryty jen lhostejností, ale jedná se o trestný čin. „Kryty by měly být otevřeny nepřetržitě. Jde o životy lidí. Bez nadsázky.“