Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko přemístilo kritika Kara-Murzu, nikdo neví kam

Ruský opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza.
Ruský opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza.
Foto: Wikimedia Commons

Vězněný kritik Kremlu, Vladimir Kara-Murza, byl přemístěn z věznice v Omsku na neznámé místo, jak ve středu oznámila ruská vězeňská služba FSIN. Nepřesnění místa vzbuzuje spekulace o možné výměně vězňů se Západem. Uvedla to agentura Reuters.

V posledních dnech zmizelo z ruských věznic několik disidentů a lidí odsouzených za odpor proti válce na Ukrajině. Podle lidskoprávních aktivistů to může naznačovat, že Moskva připravuje rozsáhlou výměnu vězňů se Západem. Patří mezi ně i bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan.

Přesuny vězňů mezi ruskými věznicemi nejsou pravidelně oznamovány, což znamená, že rodina a právníci mohou ztratit kontakt s vězněnými na několik týdnů.

Kara-Murza, odsouzený na 25 let za údajnou vlastizradu, je nejpřísněji potrestaným kritikem Kremlu v současném Rusku. Kara-Murza tvrdí, že je to trest za jeho odpor vůči Putinovi.

Proslavil se jako novinář a i z vězeňské cely psal sloupky pro deník The Washington Post, za které získal letos Pulitzerovu cenu.

Trpí nervovým onemocněním zvaným polyneuropatie, které je pravděpodobně důsledkem dvou otrav spáchaných agenty ruských tajných služeb. Začátkem července byl převezen do nemocnice, ale jeho právníkům byl opakovaně odepřen přístup. Jeden z právníků ho mohl navštívit až po šesti dnech hospitalizace.

Obavy o osud Kara-Murzy se zvýšily v polovině února, kdy ve vězeňském táboře za polárním kruhem zemřel jiný kritik Kremlu, Alexej Navalnyj.
 
 

Témata:  Vladimir Kara-Murza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.