Uvězněný kritik Kremlu Vladimir Kara-Murza byl převezen do vězeňské nemocnice a jeho právníkům byl odepřen přístup ke klientovi, uvedla podle deníku Independent v pátek jeho manželka.
Dvaačtyřicetiletý Kara-Murza trpí zdravotními problémy, které jeho manželka Jevgenie a právníci připisují údajným pokusům o otrávení. Ruské úřady odmítly vyšetřovat incidenty z let 2015 a 2017, kdy Kara-Murza vážně onemocněl.
Ve čtvrtek vězeňské úřady informovaly jeho právníky, že byl převezen ze zařízení s maximální ostrahou do vězeňské nemocnice v jiné části města Omsk, uvedla Jevgenija na Facebooku.
Lékaři ve vězeňské nemocnici dva dny blokovali pokusy právníků Vladimira Kara-Murzy se s ním spojit, uvedla jeho manželka Jevgenija. Uvedl server The Moscow Times.
„Právníci se tak nikdy nemohli s Vladimírem setkat a ujistit se, že je s ním před víkendem všechno v pořádku," řekla Jevgenija Kara-Murzaová. Obavy o zdraví prominentního disidenta vzrostly poté, co v únoru za nejasných okolností zemřel ve vězení opoziční aktivista Alexej Navalnyj.
Po únorové smrti kritika Putina Alexeje Navalného v arktické trestanecké kolonii vyjadřovala žena Kara-Murzy časté obavy o zdraví svého manžela, který podle ní trpí nervovým onemocněním zvaným polyneuropatie v důsledku předchozích pokusů o jeho život.
V dubnu 2022 byl zatčen a obviněn z šíření nepravdivých informací o ruské armádě a prohlášen za „zahraničního agenta“, hodiny poté, co CNN odvysílala rozhovor, ve kterém řekl, že Moskvu řídí „režim vrahů“.
O rok později v dubnu 2023 byl odsouzen k 25 letům vězení za kritiku ruské invaze na Ukrajinu a výzvy k sankcím proti Kremlu. Moskevský soud ho shledal vinným z vlastizrady, šíření „falešných" informací o ruské armádě a napojení na „nežádoucí organizaci". Rozsudek, jeden z nejdelších proti představiteli ruské opozice za poslední roky, vyvolal okamžité odsouzení západních zemí, včetně Spojeného království.
Vladimir Kara-Murza, který má ruské i britské občanství.
Témata: Vladimir Kara-Murza, Rusko, Vladimír Putin