reklama

Polsko nyní předsedá OBSE a v pátek oznámilo, že ruské delegaci v čele s ministrem zahraničí Sergeji Lavrovem nepovolí vstup na setkání, které se bude konat 1. a 2. prosince v Lodži.

"Nejenom, že se Varšava tímto způsobem zdiskreditovala, ale nenapravitelně také poškodila autoritu celé organizace (OBSE) ," uvedlo dnes v prohlášení ruské ministerstvo.

Podle agentury AFP Polsko zakázalo vstup Lavrovovi. "Očekáváme od Ruské federace, že vybere členy své delegace v souladu s platnými pravidly," citovala AFP zdroj z vedení OBSE. Podle něj v ruské delegaci nemůže být nikdo, na něhož se vztahují sankce Evropské unie uvalené za ruskou invazi na Ukrajinu. Lavrov je mezi sankcionovanými Rusy.

"Jsme přesvědčeni, že všichni rozumní politici sdílí ruský názor, že takové akce jsou nepřijatelné," uvádí se v prohlášení ruského úřadu. Polsko podle něj poškozuje OBSE, která se stává "prostředím pro protiruské aktivity".

Jednání OBSE se má zúčastnit 57 ministrů zahraničí, ruskou delegaci povede podle Moskvy vyslanec při této organizaci Alexandr Lukaševič.