Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko: Rozhodnutí Polska o vstupu ruské delegace na jednání OBSE je provokace

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruská diplomacie považuje za provokaci rozhodnutí Polska nepovolit vstup ruské delegaci na prosincové jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle dnešního prohlášení ruského ministerstva zahraničí jde o "bezprecedentní provokaci".

Polsko nyní předsedá OBSE a v pátek oznámilo, že ruské delegaci v čele s ministrem zahraničí Sergeji Lavrovem nepovolí vstup na setkání, které se bude konat 1. a 2. prosince v Lodži.

"Nejenom, že se Varšava tímto způsobem zdiskreditovala, ale nenapravitelně také poškodila autoritu celé organizace (OBSE) ," uvedlo dnes v prohlášení ruské ministerstvo.

Podle agentury AFP Polsko zakázalo vstup Lavrovovi. "Očekáváme od Ruské federace, že vybere členy své delegace v souladu s platnými pravidly," citovala AFP zdroj z vedení OBSE. Podle něj v ruské delegaci nemůže být nikdo, na něhož se vztahují sankce Evropské unie uvalené za ruskou invazi na Ukrajinu. Lavrov je mezi sankcionovanými Rusy.

"Jsme přesvědčeni, že všichni rozumní politici sdílí ruský názor, že takové akce jsou nepřijatelné," uvádí se v prohlášení ruského úřadu. Polsko podle něj poškozuje OBSE, která se stává "prostředím pro protiruské aktivity".

Jednání OBSE se má zúčastnit 57 ministrů zahraničí, ruskou delegaci povede podle Moskvy vyslanec při této organizaci Alexandr Lukaševič.

Témata:  Polsko OBSE Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.