Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko rozšířilo sankční seznam, nově jsou na něm agenti Německa

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva přidala na sankční seznam osob, kterým znemožňuje vstup do země, nejmenované vedoucí spolupracovníky německých bezpečnostních a výzvědných služeb, informuje dnes agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí.

Rusko tak reaguje na sankce, které přijala Evropská unie v říjnu proti dvěma ruským občanům a jedné organizaci. Podle Moskvy sankce inicioval Berlín, když obvinil Rusko ze zapojení do hackerského útoku na německý parlament v roce 2015.

Rusko již v květnu odmítlo, že by stálo za útocích na Spolkový sněm, při nichž se do nepovolaných rukou mimo jiné dostala i elektronická korespondence německé kancléřky Angely Merkelové.

V říjnu uvalila Evropská unie sankce na šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Igora Kosťukova, který je podle ní za útok spoluodpovědný, a na Dmitrije Badina. Toho viní z provedení operace. Na černé listině ocitlo také takzvané Centrum 85, což je útvar GRU údajně pověřený útokem.

Jména německých představitelů, kteří byli přidáni na sankční seznam, ruské ministerstvo zahraničí neuvedlo. V prohlášení podotklo, že Rusko se několikrát obracelo na německé spolupracovníky rozvědek a nabízelo jim společné odborné konzultace s cílem odhalit původ útoku, tato nabídka se však údajně nesetkala s odezvou.

Témata:  Rusko sankce Německo EU

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.