Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se snaží obviněními o biologických zbraních odpoutat pozornost, tvrdí USA

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruská obvinění ohledně biologických zbraní na Ukrajině jsou podle USA snahou odpoutat pozornost, užití biologických a chemických zbraní během války hrozí spíše ze strany Ruska. Po dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN to řekla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti, už několikáté od zahájení války na Ukrajině, svolalo Rusko.

Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja na jednání zopakoval tvrzení, že Ukrajina s podporou amerického ministerstva obrany provozuje na svém území laboratoře na výrobu biologických zbraní. Žádné důkazy ale nepředložil. Vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamicuová na jednání řekla, že organizace nemá žádné informace, které by naznačovaly, že obvinění Moskvy se zakládají na pravdě.

"Rusko má dlouhou tradici v tom, že neprávem obviňuje ostatní země z přečinů, které samo páchá," řekla Thomasová-Greenfieldová. "Máme vážné obavy, že Rusko možná plánuje užití chemických nebo biologických zbraní proti Ukrajincům," dodala.

Spojené státy podpořily další členské země Rady bezpečnosti, které upozornily například na to, že Rusko použilo nervovou látku novičok při pokusech o zavraždění bývalého agenta ruské tajné služby Sergeje Skripala v Británii a lídra opozice Alexeje Navalného. "Rada nestojí o to, aby jí někdo předkládal smyšlenky a vybájené příběhy, potřebuje nezávislé ověřené důkazy," uvedl velvyslanec Albánie Ferit Hoxha.

Za Rusko se postavila Čína, jejíž zástupce uvedl, že "relevantní informace" Moskvy bere na vědomí.

Protivzdušná obrana Ukrajiny je účinná a letectvu zbývá 56 strojů, zní z USA

Protivzdušná obrana Ukrajiny je vysoce účinná. Letectvu stále zbývá 56 strojů, podniká ale řádově méně bojových akcí než ruské. Podle agentury DPA to dnes uvedl nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.

"Mají (ukrajinské letectvo) ještě asi 56 bojových letounů, což je velká část jejich flotily," uvedl činitel, který s novináři hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že ukrajinské letouny podnikají jen pět až deset akcí denně a že armáda spoléhá spíše na "velice účinnou" a "kreativní" protivzdušnou obranu ze země. Ruské letouny podle něj absolvují zhruba 200 letů za den.

Washington nedávno odmítl návrh Polska dodat Ukrajině polské stíhačky MiG-29 prostřednictvím americké základny v Německu. Zdůraznil přitom, že dodávky stíhaček obecně považuje za velmi riskantní a málo účinné. Kyjev tvrdí, že dodávku letounů potřebuje k ochraně ukrajinského vzdušného prostoru.

Ruská armáda za poslední den vyřadila z provozu vojenská letiště u Lucku a Ivano-Frankivsku. Podle představitele Pentagonu se tím snaží ukrajinskému letectvu zabránit, aby mohlo letiště na západě země využívat k akcím proti ruským invazním silám.

Činitel bez bližšího upřesnění dále uvedl, že na cestě do Evropy je momentálně další americká dodávka "bezpečnostních systémů". "Budeme pokračovat v dodávkách (vojenských) zdrojů na Ukrajinu tak rychle a v takovém rozsahu, jak jen to bude možné," dodal.

Témata:  Rusko Ruská armáda válka na Ukrajině Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy