Návrat Ruska k dohodě potvrdil dnes také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož se tak stane už během dneška. Turecko v létě dohody společně s OSN pomohlo dojednat a nyní se podílí na zajištění bezpečné plavby lodí převážejících přes Černé moře zemědělskou produkci.

"V návaznosti na úterní rozhovor s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem bude od dnešního poledne vývoz obilovin pokračovat," citovala Erdogana agentura AFP. Podle agentury TASS mínil turecký prezident poledne moskevského času (10:00 SEČ).

Rusko pozastavilo svoji svoji účast v dohodě o víkendu. Rozhodnutí zdůvodnilo obviněním, že ukrajinské síly podnikly dronový útok na ruskou Černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol na nelegálně anektovaném Krymu.

Z ukrajinských přístavů však tento týden dál vyplouvaly lodě se zemědělskou produkcí. Turecko uvádělo, že vývoz musí pokračovat nehledě na ruský postoj. Vývoz obilí a dalších zemědělských plodin je důležitý pro potravinovou bezpečnost v mnoha zemích Afriky a Blízkého východu.