Podle vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, které cituje ruská státní agentura TASS, se ofenziva týká pěti úseků fronty v Doněcké oblasti. Věrohodnost tvrzení není možné nezávisle ověřit. Ukrajinská strana to zatím nijak nekomentovala.

"Cílem protivníka bylo prorazit naši obranu v nejzranitelnějším úseku fronty. Nepřítel nedosáhl svých cílů a nezaznamenal úspěch," sdělil mluvčí s tím, že ukrajinská armáda použila šest mechanizovaných a dva tankové prapory, přičemž podle Rusů přišla o 250 vojáků, šestnáct tanků a přes 20 dalších vozidel.

Moskva zdůraznila, že náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov byl přítomen na jednom z velitelských stanovišť v napadené oblasti.

Britské ministerstvo obrany v pondělí na twitteru uvedlo, že Ukrajina čelila během května více než třem stovkám útoků dronů íránské výroby. Rusko se podle Londýna pravděpodobně snaží donutit Ukrajinu, aby využila k protivzdušné obraně co možná nejvíc pokročilých raket.

"Ukrajina neutralizovala minimálně 90 % dronů za pomoci starších a levnějších protivzdušných zbraní a elektronického rušení. Rusko se také pravděpodobně pokouší lokalizovat a zasáhnout ukrajinské jednotky daleko za frontovou linií, ale je nadále velmi neefektivní kvůli špatnému zaměřování cílů," napsalo ministerstvo.