Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko údajně pracuje na umístění jaderného arzenálu do vesmíru

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Američané mají mít zpravodajské informace o nových ruských jaderných schopnostech, informovala média. Moskva to nicméně popírá. Podle ruských činitelů Dmitrije Peskova a Sergeje Rjabkova jde o výmysl a lest Bílého domu.

Podle amerických médií informovala federální vláda Kongres i spojence v Evropě o ruských jaderných schopnostech, které by mohly představovat globální hrozbu. ABC s odvoláním na své zdroje uvedla, že Rusové se snaží vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. CNN napsala, že varování se týká možných ruských operací ve vesmíru.

Ze zpravodajských informací vyplývá, že projekt má být ve fázi vývoje, takže jaderná zbraň se na oběžné dráze v tuto chvíli nenachází. Nejde tak o naléhavou hrozbu pro USA, Ukrajinu či další evropské partnery obou zemí.

"Nemohu to nijak komentovat. Ale je zřejmé, že se Bílý dům za každou cenu snaží přimět Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finanční pomoci. Uvidíme, jaké lsti Bílý dům využije," řekl mluvčí Kremlu Peskov podle TASS. Narážel tím na balík pomoci pro Ukrajinu, která už téměř dva roky čelí ruské agresi.

Podle Rjabkova, který se ve své funkci zabývá také kontrolou zbrojení, jde o výmysly. "Zapadá to do trendu poslední dekády, kdy se Američané zabývají zlomyslnými pomluvami a připisují nám nejrůznější činy a záměry," uvedl pro TASS.

Témata:  Rusko jaderné zbraně

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy