Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko už dostalo 30 nabídek k mírovému urovnání války na Ukrajině

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko obdrželo zhruba 30 nabídek k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině prostřednictvím oficiálních i neoficiálních kanálů. Dnes to přiznala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v rozhovoru s agenturou TASS.

"Jsme vděční za tyto nabídky. Bylo jich poměrně dost. Asi před měsícem jich bylo kolem třiceti," uvedla mluvčí. Dodala, že Rusko nikdy neodmítalo jednání o urovnání konfliktu na Ukrajině, i když si bylo vědomo, že některé nabídky nemusí přinést žádnou další hodnotu.

Dříve se jako prostředník mírových jednání mezi Moskvou a Kyjevem nabídla Čína. Avšak Západ byl k této iniciativě skeptický, protože Čína udržuje úzké ekonomické a diplomatické vztahy s Ruskem. Čínský režim neodsoudil vpád ruských vojsk na Ukrajinu a na rozdíl od Západu nepřijal žádné sankce proti Moskvě.

V červnu přijelo do Kyjeva a Moskvy sedm afrických vůdců na tzv. mírovou delegaci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně zdůraznil, že mírová jednání budou možná pouze po stažení ruských vojsk z okupovaných oblastí Ukrajiny.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy