reklama

Řadu návrhů na změnu ruské ústavy přednesl před dvěma týdny Vladimir Putin v poselství parlamentu. Změny, formulované většinou spíš neurčitě, zahrnovaly mimo jiné posílení funkcí parlamentu a státní rady a úpravu délky mandátu hlavy státu. O případné změně názvu prezidentského úřadu se Putin nezmínil.

Konkrétní podobu ústavních změn má projednat zvláštní pracovní skupina 75 expertů a veřejných činitelů, kteří se poprvé sešli v pondělí. Zasedání bylo neveřejné, nicméně podle informací médií se mezi návrhy objevila i iniciativa změnit dosavadní označení funkce hlavy státu. Napříště by měl být titulován "Verchovnyj pravitěl", tedy Vrchní vládce.

Toto označení není v ruských dějinách nové. V listopadu 1918 si tento titul přisvojil bělogvardějský admirál Alexandr Kolčak, který se postavil do čela prozatímní protibolševické vlády vytvořené v západosibiřském Omsku. Kolčakova akce skončila v lednu 1920 pod tlakem bolševické protiofenzívy. O měsíc později byl admirál v Irkutsku popraven.

Podle agentury TASS je proti používání titulu prezident hlavně šéf nacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Má zato, že Rusko by mělo odmítnout cizí označení státních funkcí Ruské federace. Návrh na titul Vrchní vládce prý už předložil několikrát.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že Putin k návrhům na změnu názvu prezidentské funkce nezaujal žádné stanovisko. "Všechno je to zatím jen diskuse, je to nová iniciativa. Prezident Putin si o tom nic nemyslí," konstatoval mluvčí.

Loading...

4 komentáře (Poslední 30.01. 11:29) Napište svůj názor

reklama