Podle propočtů Forbesu se letos na podzim válečné výdaje Ruska zdvojnásobily, boje Moskvu vyjdou nejméně na deset miliard dolarů (234 miliard korun) měsíčně. Výdaje vzrostly kvůli počtu vojáků, kteří se do bojů na Ukrajině nově zapojili po mobilizaci vyhlášené Ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Nejobjemnější položkou v rozpočtu ruské armády, která tvoří asi třetinu výdajů, je podle Forbesu samotná technika. Nejdražší jsou rakety, následují zbraně, munice nebo pohonné hmoty. Rusko vypálilo na Ukrajinu více než 4000 raket a průměrná cena jedné ruské rakety je tři miliony dolarů, uvádí server.

Další významné položky ruských výdajů jsou platy vojáků a pak také odškodné vyplácené pozůstalým po mrtvých vojácích i pro raněné v bojích.

Podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny zemřel v bojích od 24. října do 24. listopadu rekordní počet ruských vojáků, 17.470. To je ještě více než v prvním měsíci války. Celkové ruské ztráty jsou podle Ukrajinců přes 85.000 mužů. Moskva přiznává jen výrazně nižší ztráty.

reklama